Vieme, ako bude od januára vyzerať stravovanie v Áčku

Študentov Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) prekvapila správa, že od nového roku budú zrušené večere v Hoteli Áčko. Napokon sa však našlo iné riešenie. 

„Večere bude hotel Áčko naďalej poskytovať, ale nie v takej cene, ako doteraz. Rozhodla o tom nová zmluva verejného zaobstarávania zmenená po dvoch rokoch. Večere budú po novom v cene obeda,“ vyjadrila sa Renáta Šrameková, riaditeľka Ubytovacích a stravovacích zariadení KU. Cena obeda pritom ostáva v prípade hotela Áčko pôvodná, teda 2,59 eura pre držiteľov študentskej karty ISIC. Doterajšia cena za večeru, ktorá činila 50 centov, sa tak značne navýši, hoci euro za každú porciu bude naďalej preplácať štát. „Zmena ceny z päťdesiatich centov na euro päťdesiat bude pre študentov akiste citeľná, preto sa snažíme o to, aby táto cena zahŕňala aj nejaký zaujímavý produkt navyše,“ nechala sa počuť Šrameková.

Ako by to malo prebiehať v praxi, priblížila vedúca hotela Áčko Viola Raganová: „Uvažuje sa o zvýšení gramáže, ale ťažko povedať, či by študentom vyhovovalo dostávať v rámci večere väčšie porcie, nakoľko večer by sa mali jesť ľahšie jedlá. Preto sa riešením javia ‚prídavky‘ v podobe ovocia, nápoja, bagety alebo niečoho iného – ešte nie sme celkom rozhodnutí čoho – čo by si mohli zobrať so sebou a skonzumovať neskôr.“ Platí pritom, že ponuka večerí ostane nezmenená, aj keď k súčasným dvadsiatim piatim jedlám, ktoré Áčko študentom na večeru ponúka, by mala pribudnúť aj pizza Hawai.

V prípade študentského stravovania v hoteli Áčko dôjde od januára ešte k jednej zmene: pribudnú minútky. S tými sa majú študenti možnosť stretávať aj v rámci obedov v školskej jedálni ŠD Hrabovská cesta. Rovnako ako tam, aj v Áčku budú mať minútky vyššiu cenu ako štandardný obed. Stravníci si ich budú môcť zaobstarať za 3 eurá.

„Administratívne je celá táto situácia náročná, riešime to však tak, aby to bolo výhodné pre vás, študentov,“ zhrnula Šrameková.

Samotní študenti sa na vec dívajú rôzne. „Myslím, že tie večere aj ich cena boli pre študentov vyhovujúce, a bol by som za to, ak by to tak ostalo. Sme predsa študenti a pre nás je vzácne každé euro,“ povedal prvák Marek zo Zdravotníckej fakulty. Podobne reagovala aj študentka sociálnej práce Zuzana: „Neteším sa veľmi na zmenu, lebo si myslím, že takto cenovo dostupná večera bola ideálna. Ak by sa zvýšila gramáž, neprekážala by mi však ani vyššia cena. Nechcela by som však až príliš veľkú dávku – zo súčasnej sa človek síce veľmi nenaje, ale naozaj ju stačí zdvihnúť len trocha. Taký hamburger by bol asi už príliš. Chcelo by to kompromis.“

Ani v prípade študentky hudobného umenia Ľudmily sa nové zmeny nestretli s veľkým ohlasom: „Zrušenie večerí vnímam ako negatívnu správu, pretože som zvykla chodiť najesť sa do Áčka hneď po prednáškach. Alternatíva vyššej ceny by mi neprekážala, ak sa naozaj zároveň zvýši aj gramáž.“ K zmenám sa vyjadril aj študent psychológie, ktorý si neželá byť menovaný:: „Zo súčasných zmien som nešťastný. Viete, večere v Áčku boli moja obživa a všetko, prečo a z čoho som tu žil. Preto som rád, že sa večere napokon nezrušia, ale zväčšia. Je to veľmi potešujúca správa a ja túto zmenu určite využijem.“

Študenti, ktorým nebude nový spôsob večerania v Áčku vyhovovať, môžu využiť možnosť večere v školskej jedálni, kde si však budú môcť vybrať len z ponuky troch jedál, ako tomu bolo aj doteraz.

Mária Bilá

Foto: internetPridaj komentár