Vlaky budú zadarmo pre študentov a dôchodcov

Premiér Robert Fico predniesol návrh o cestovaní zadarmo. Spoločne s vládou tento projekt spustia od novembra tohto roku.

Od 17. novembra budú môcť študenti a dôchodcovia cestovať vlakmi zadarmo.

Vláda odsúhlasila návrh cestovania vlakmi zadarmo a od novembra to bude platiť aj v praxi.

Štát chce týmto zvýšiť záujem o železničnú dopravu. Zvýhodnenie platí pre deti a študentov do 26 rokov, tiež dôchodcov a seniorov od 62 rokov.

Záujemcovia o tento druh dopravy sa musia zaregistrovať, získať preukaz a na cestovanie si vybrať lístok s nulovou hodnotou. „Spustenie registrácie sa očakáva najneskôr do začiatku novembra,“ vysvetlila zamestnankyňa železníc slovenskej republiky (ŽSR). Cestovanie sa bude týkať spojov, ktoré zabezpečuje štát. Platí to pre vlaky ktoré patria pod Železničnú spoločnosť Slovenska ( ZSSK) a tiež spoločnosť RegioJet na trase medzi Bratislavou a Komárnom. Cestovať zadarmo sa bude môcť na akékoľvek účely a na akejkoľvek trase.

„Ako nápad mi to príde dobré, obávam sa však preplnených vlakov a nedostatku miesta,“ vyjadrila sa študentka Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU).

Projekt je jedným z pozitívneho vládneho balíčka, ktorý by ma vyjsť na 250 miliónov eur ročne. Ekologický druh dopravy podporuje aj Európska únia.Pridaj komentár