Vlkolínec sa dočká nového Domu UNESCO

Významná časť financií, z prostriedkov Úradu vlády SR poputuje do Vlkolínca, kde sa za ne postaví nový Dom UNESCO a dokončí sa reštaurácia so sociálnym zariadením.

Vlkolínec-živá obec, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou liptovského regiónu sa tento rok dočká významných zmien, ktoré zvýšia jej atraktivitu pre turistov. Počas uplynulej sezóny od začiatku roka do konca októbra prišlo do Vlkolínca viac ako 43 tisíc návštevníkov. Ako dodal primátor Ružomberka Igor Čombor, „Je to jediná lokalita UNESCO v našom kraji. Ročne priláka tisícky turistov, ktorí sa väčšinou zastavia aj v Ružomberku. Aj preto venujeme tejto osade patričnú pozornosť.“

Najväčšou investičnou akciou v tomto roku bude postavenie Domu UNESCO a dokončenie reštaurácie vo Vlkolínci. Hodnota výstavbových prác, plánovaných na jar, by mala byť približne 300 tisíc eur. Dokončenie a spustenie prevádzky uvedených objektov sa odhaduje na rok 2017. Okrem toho sa v tomto roku má revitalizovať aj územie pod Vlkolíncom, kadiaľ vedie prístupová cesta. Malo by ísť o úpravu križovatky v Trlenskej doline, kde majú skultivovať a skrášliť priestor, ktorý tvorí vstupnú bránu do osady UNESCO.

Návštevníci Vlkolínca sa tak môžu tešiť nielen na nové objekty, ale aj na rôzne workshopy umelcov. Práve tie spestria jednotlivé podujatia v rázovitej obci, ktorá je od roku 1993 zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO ako unikátny krajinno-sídelno-architektonický komplex.

Autor: Miroslava Jančulová

Foto: vlkolinec.sk/vsk/menu/fotogaleria-video/fotografie-vlkolinca/vlkolinec-v-lete-stefan-izoPridaj komentár