Vlna emócií od komunizmu po Európsku úniu

„Láska je ako mexická vlna. Musíte ju odoslať a dúfať, že sa cestou okolo  štadióna nestratí. Že nezmizne. Že časť citu pošlú iní ľudia ďalej a že časom dorazí až k vám. Občas to trvá, ale tak to už chodí. Máločo prebieha predvídateľne.“ Takýmto odsekom končí svoju tretiu knihu s príznačným názvom jeden z najpredávanejších slovenských autorov súčasnosti Maxim E. Matkin.

Autor, ktorý doposiaľ veľmi úspešne ukrýva svoju identitu pred svetom, majstrovsky vyjadril posledným odsekom všetko. Dal čitateľovi odpoveď na to, prečo jeho tretí titul pomenoval Mexická vlna a zároveň posledné riadky jeho diela vyjadrujú podstatu príbehu, ktorý sa v nej odohráva. Láska či už súrodenecká, rodičovská, milenecká je niečo veľké, čo sa privalí do nášho života. Sú to city, ktoré opätujeme, prijímame, odovzdávame. Láska je cesta za šťastím, no plná nerestí, otáznikov i výkričníkov. Láska je každodenný chlebík nášho života.

V tomto duchu sa nesie posolstvo vnútri knihy. Mexická vlna patrí medzi najkrajšie a zároveň najsmutnejšie tituly autora. Príbeh, ktorý tajomný spisovateľ predstavuje, sa odohráva na Slovensku a hoci má kniha útlych 181 strán, osudy hrdinov sledujeme v epickom rozpätí dvoch desaťročí. Preletíme v nej obdobím otrasných detských svetríkov, zväzarmovskými krúžkami, koridormi a štrnganím kľúčov na námestiach. V knihe padne zmienka aj o únose prezidentovho syna, zmarenom referende a rozdelení republiky, v knihe sa dočítame aj o zverejnení zoznamov ŠtB. Dej však pokračuje až do čias vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie. Je to však kostra udalostí, do ktorej je zasadený príbeh troch hlavných postáv – súrodencov Terezy, Henryho a ich nevlastnej sestry Verony, kvôli ktorej otec opustil rodinu.

Dej sa začína na Terezine dvanáste narodeniny, Henry mal vtedy deväť. Otec im sľúbil, že zájde do cukrárne po zákusky a už nikdy sa nevrátil. Po čase sa súrodenci a ich matka dozvedajú o nevlastnej sestre a dcére Verone. Celý príbeh na pozadí spoločenských udalostí zachytáva osudy troch súrodencov od detstva, až po dospelosť. Ich problémy, životné situácie, lásky, straty, no hlavne cestu a vzťahy, ktoré si pokrvní súrodenci budovali medzi sebou i k nevlastnej sestre. To, ako sa snažili spoločne nachádzať zmysel života, odhaľovať jeho tajomstvá, pochopiť život, pochopiť ich otca, ktorý bol pokrvným rodičom všetkých troch. Ako dospievali, spoločnosť postupne prechádzala z komunistického režimu na demokraciu. I oni postupne ako spoločnosť odhaľovali najmä otcove tajomstvá, ktoré mali pôvod v starom režime, špinavosti a šokujúce skutočnosti, ktoré sa vyplavili na povrch až v režime novom. Viac smutný ako veselý príbeh osudu troch ľudí a ich matky končí vypátraním pravdy o živote a odchode ich otca a manžela.

Tí, ktorí hľadajú niečo múdre do postele, hľadajú túto knihu. Autor, o ktorom sa vedú spory či je žena, alebo muž, má charakteristické črty oboch. Zmysel pre detaily, emotívne podanie, nežnosť aj podrobnosť sú znakom ženského pera. Nadhľad, zmysel pre čierny humor, schopnosť pomenovať veci pravým menom sú výnimočnosťou mužského spisovateľa. Život trojice bojujúcej o lásku, šťastie v práci aj v živote je okorenený občasnými vulgarizmami, ktoré dodávajú knihe dôveryhodnosť, pravdivosť a životnosť. Všetky tieto znaky Mexická vlna má. Je to kniha, ktorú nespustíte z rúk po prvom uchopení. Je smutná, pravdivá, živá, prekvapivá – je ako vlna, ktorá vás prevalcuje emóciami.

foto: wray.sk



Pridaj komentár