Voda je v horúcich dňoch neoceniteľná

S letnými horúčavami treba zvýšiť aj príjem tekutín. Mnohí lekári a vedci sa zhodujú v tom, že najlepším výberom pre telo je práve čistá voda z kohútika, ale prečo je tomu tak?

 

Energetické nápoje sú nebezpečné

Užívanie energetických nápojov sa v posledných rokoch stáva častejším trendom. Netreba to s nimi však preháňať, hoci majú neškodné zloženie. Obsahujú kofeín, alebo taurín, cukor, arómu, vitamíny skupiny B a vodu. V rozumnej miere sú neškodné, ale lekári sa zhodujú, že rozumná miera je v tomto prípade raz za niekoľko dní. V teplých dňoch, a rozhodne v horúčavách, by sa energetické nápoje nemali piť, pretože podobne ako alkohol pôsobia odvodňujúco, čiže napomáhajú k vylučovaniu vody z tela, čo je v takýchto dňoch nepriaznivé.

 

Čistou vodou k zdraviu

 

V súčasnosti je trendom kupovať si balenú vodu v supermarketoch a iných obchodných reťazcoch, pričom doma nám z kohútika tečie čistá a zdraviu neškodná voda. Kupovať balenú vodu je IN, pretože je chutná, ochutená rôznymi príchuťami a dodá viacej energie, keďže obsahuje aj cukor. Problém vody z vodovodu je ten, že nie je pre ľudí zaujímavá, nemá tvar, žiadne balenie, ktorým by si ľudí prilákala, nevýraznú chuť. Balená voda pri tom vyprodukuje približne 240 tisíc ton odpadu, pričom voda z kohútika nie. Ľuďom je ľahostajná ako vzduch, ktorý dýchame, a je pre nás rovnako potrebná. Priemerný muž by mal vypiť za deň približne tri litre, žena vyše dvoch litrov. Balená voda v plastových fľašiach môže predstavovať isté riziko pre zdravie, pretože z obalu sa môžu uvoľniť do vody nebezpečné látky, ktoré plast obsahuje.

 

Citrón vo vode

Pre tých, ktorým čistá voda nechutí preto, lebo neobsahuje žiadnu príchuť, si môžu do nej pridať šťavu z citróna. Takáto kombinácia je nielen osviežujúca, ale aj zdravá, pretože ráno naštartuje trávenie, obsahuje vitamíny A, C, taktiež aj draslík a vápnik, pôsobí protizápalovo a pomáha predchádzať tvorbe obličkových kameňov.

 

Chladená voda v horúčavách, áno či nie?

Vedci zistili, že pitie chladenej vody je pre telo z hľadiska jeho ochladenia neúčinné, podobne ako zmrzlina. Telo najprv musí chladenú tekutinu prispôsobiť teplote tela a až potom spracovať. „Pitie studenej vody v teplých dňoch je ale účinné z hľadiska výkonu človeka. Po prijatí studenej tekutiny sa môže zvýšiť výkon až o 10%, pričom daný poznatok potvrdilo sedem nezávislých štúdií. Telo sa ochladí a zníži sa tak výdaj energie,“ poznamenáva kondičný tréner Štefan Čuvala.

 

Tekutiny si doprajte vhodným jedlom

V lete sa potreba príjmu tekutín zvyšuje, ale nemusíte neustále piť iba vodu. Stačí, ak zvolíte i správne jedlo a s ním si vodu dodáte, i sa osviežite. Napríklad taký melón, ktorý je označovaný aj ako voda v šupke, obsahuje okolo 90% vody. Podobne ako melón sú na tom šalátové uhorky, ale aj pri porcii štyristo gramov zeleninového šalátu dosiahnete takú porciu vodu, ako je jeden pohár.

 

Pripravený zeleninový šalát taktiež obsahuje aj vysoké množstvo vitamínov, čím splníte dve podstatné veličiny pre leto, a to príjem tekutín a rovno aj vitamínov do tela. Obmenou k zeleninovému šalátu môže byť ovocný. „Ak do ovocného šalátu nakrájame jahody, pomaranče a jablká, tak dosiahneme približne tri deci vody, čiže jeden pohár. Taktiež všetky spomenuté druhy ovocia obsahujú aj vysoký podiel vitamínu C, čiže o jeho ďalší príjem počas dňa sa už netreba ďalej starať,“ poznamenala trénerka Anna. Vodu do tela dodáme aj za pomoci mäsových, alebo i zeleninových vývarov.

 

V horúčavách radšej nie

V teplých dňoch by sme sa mali vyvarovať najmä nápojom, ktoré odvodňujú, čiže dostávajú vodu von z tela. Medzi takéto nápoje patrí najmä káva, preto je zvykom v reštauráciách a iných podnikoch podávať ku káva aj malý pohárik vody. Taktiež tento v lete nežiaduci jav spôsobuje aj časté pitie čierneho a zeleného čaju. V týchto dňoch by sme sa mali vyvarovať aj soli, najmä jedlá nepresoliť, pretože na vylúčenie soli telo spotrebuje viac vody. Vo veľkých horúčavách preto dbajme na pitný režim, ktorý môžeme obohatiť aj o iné zložky ako je voda, aby sme sa vyhli dehydratácii.



Pridaj komentár