Výstava Pavla Macha pripomína významného maliara Ľudovíta Fullu

V Galérii Ľudovíta Fullu máme možnosť od 8. októbra 2015 vidieť výstavu Pavla Macha s názvom Fragmenty (z Fullu), ktorá je verejnosti sprístupnená do 29. novembra 2015.

Slávnostné otvorenie výstavy sa konalo 8. októbra, kde autor prezentoval svoju tvorbu postavenú na spolupráci s inými umelcami. Pavol Macho viedol diskusiu s publikom až do večerných hodín a podrobne ich zasvätil do svojho života, práce a projektov, a najmä do svojej vášne pre umenie.

Pavol Macho je významný predstaviteľ súčasného umeleckého sklárstva. Vo svojej tvorbe prepája farby s povrchom skla. Nie sú to však farby, ktorých tóny vidí okamžite ale pigmenty, ktoré majú výsledný odtieň až ked prejdú ohňom. Kľúčovým prvkom jeho tvorby je transparentnosť (priezračnosť) a svetlo. Svojou prácou chcel otvárať cesty nielen pre seba ale aj svojich kolegov.

Výstava, pripravená špeciálne pre túto galériu, reaguje na niektoré vybrané motívy a znaky z diel Ľudovíta Fullu. Pri prehliadke môžeme spoznať aj názvy diel, ktoré sú identické s Fullovými. Sú to napríklad diela „Zuzana a starci“ (úvodné dielo výstavy) alebo „Na blšom trhu“. Machove fragmenty (úlomky) sú zaujímavé najmä tým, že autor prostredníctvom nich prehovára k divákom a diváci majú následne možnosť vlastnej interpretácie.

Autor z Fullovej tvorby vybral lineárne a farebné útržky maliarových obrazových predstáv, siluety postáv a predmetov. Ponúka dobrodružstvo premeny fragmentu a jeho nového videnia.

Výstava láka divákov najmä pre jej jedinečnosť a preto, že nie každý deň môžu vidieť také umelecké skvosty, navyše vyrobené z takého netradičného materiálu ako je sklo.

Nikoleta Stikičová

Foto: facebook.comPridaj komentár