William Paul Young – Chatrč

Publikácia Chatrč od kanadského spisovateľa Williama Paula Younga, ktorá je na našom trhu už nejaký ten rok, sa ku mne dostala len pred pár mesiacmi. Podľa New York Times išlo o svetový bestseller a celosvetovo sa vytlačilo 10 miliónov kópií. Názory na knihu sa líšia. Jedna skupina čitateľov Chatrč zatracuje a druhá miluje. Aj to je  jeden z dôvodov, prečo sa kniha oplatí čítať.

Dej tejto knihy sa odhráva v americkom mestečku v Oregone. Missy, najmladšiu dcéru Mackenzieho, unesú počas rodinného výletu a v opustenej chatrči hlboko v oregonskej divočine ju znásilnia a brutálne zavraždia. O štyri roky neskôr dostáva Mackenzie podozrivý odkaz, podľa všetkého od Boha, v ktorom ho pozýva na víkendové stretnutie v tejto chatrči.

Kniha má síce rýchly spád deja, avšak výrazne ho spomaľuje filozoficko-teologická rovina príbehu. Autor príliš rozoberá úvahy o slobode človeka, viere, vzťahoch, láske a odrádza čitateľa od čítania. Keď sa prehryziete cez tieto stránky, koniec vám tak trochu vyrazí dych. Všetko do seba zapadne a dá význam maličkostiam každodenného života.

Môj osobný názor je, že kniha sa síce nezaradí k veľkým literárnym dielam a o pár rokov možno upadne do hlbokého zabudnutia. Avšak mne ukázala Boha v inom svetle, poľudštila ho, a utvrdila ma v názore, že všetko má svoj dôvod, hoci aj s trpkou príchuťou. Nemôžem povedať, že Chatrč milujem, ale ani zatracovať ju nechcem. Môj názor je niekde uprostred, nedala mi odpovede na otázky, ale ponúkla mi na ne iný pohľad.Pridaj komentár