Za odobratie detí sociálkou sú vinní rodičia

Nielen študenti, ale aj široká verejnosť sa mala možnosť stretnúť s  iniciátorom občianskych aktivít proti odoberaniu detí vo Veľkej Británii Milanom Horeličanom.

Predposledný októbrový deň sa na Katolíckej univerzite v Ružomberku konala diskusia s Milanom Horeličanom. Hlavnou témou bolo odoberanie detí, aj bez vedomia rodičov, a práca sociálnych pracovníkov.

 „Stačí, keď vás niekto udá sociálke a namiesto toho, aby zisťovali, či to udanie je pravdivé, vás potrestajú a vezmú vám to, čo vám je najdrahšie,“ povedal Horeličan. Tiež dodal, že tak, ako platí u zločincov prezumpcia neviny, u rodičov odobratých detí je to úplný opak, čiže tí sú vinní od začiatku. „Deti sú odoberané vo veku do šiestich rokov, pretože v tomto období sú schopné sa aklimatizovať do novej rodiny. Staršie deti už majú s tým problém,“ vysvetlil Horeličan.

  Do diskusie sa zapojila aj priama poškodená Silvia Maher, ktorej vzali syna Elliotta. „Sociálni pracovníci prišli a vymysleli si podnet, ktorý potom pokračoval ďalej, zveličoval sa, až sme nakoniec boli psychopati a dokonca nám vymysleli aj fyzickú poruchu“ povedala Maher. Taktiež dodala: „Napriek tomu, že je do toho zapojený takmer celý svet, nikto nám zatiaľ nepomohol. Akože sa niečo rieši, ale realita je úplne iná.“

„Táto diskusia mi veľa dala, dozvedela som sa veci, o ktorých som nemala ani tušenia, ale hlavne ma dostal príbeh o malom Elliottovi a jeho krutom osude,“ vyjadrila sa účastníčka Mária.

Milan Horeličan má osobné skúsenosti počas 10 rokov života vo Veľkej Británii, zúčastnil sa na súdnych pojednávaniach, spustil kampaň „Lietadielko“ v prípade Ivany Boórovej, písomne apeloval na  Jej Veličenstvo kráľovnú Elizabeth II.. Taktiež spolupracoval s aktivistami na medzinárodnej úrovni, organizoval celoanglický protest proti odoberaniu detí a inicioval občianske združenia na Slovensku a v Británii na pomoc postihnutým rodinám.

 



Pridaj komentár