Za slnkom do Bulharska na Slnečné pobrežie

Chladná zima bez snehu ľudí príliš neteší. Chcete sa zohriať? Zaspomínajte si s nami na dovolenku.

 

Leto, horúčava, dovolenka. Takmer dvadsaťhodinová cesta autobusom zo Slovenska skončila a účastníci zájazdu vystupujú na Slnečnom pobreží v Bulharsku. Hoci teplomer neukazuje menej ako 35 stupňov, predsa len je páľava iná ako u nás pod Tatrami. Horúce popoludnie osviežuje morský vietor. Takmer tisíc štyristo kilometrov od rodného kraja kráčame do hotela v juhovýchodnej časti Balkánu.


Mesto turistov

Slnečné pobrežie je najväčšie a najpopulárnejšie letovisko v Bulharsku. Tiahne sa až v dĺžke osem kilometrov pozdĺž Čierneho mora. O tom, že je každoročne vyhľadávanou turistickou destináciou, sa presvedčíte hneď po príchode. Zrejme by ste nenašli inú obytnú budovu, ako hotel. Stavba pri stavbe, dom pri dome, panelák pri paneláku, všetko miesta určené pre dovolenkujúcich. Hotelov sa tu nachádza vyše 500  s viac ako 110-tisíc lôžkami. Mestské štvrte vzhľadom pripomínajú naše sídliská, budovy a málo zelene, graffiti na domoch a túlavé psy nevynímajúc. Permanentne tu žije veľmi málo obyvateľov, avšak počas leta sa pobrežie zaplní tisíckami ľudí z celého sveta. Už ste sa medzi nich zaradili aj vy?

 

Piesok, more, kukurica

Do tašky ukladáme plavky, deku, uterák, krém na opaľovanie, niečo pod zub a hor sa na pláž. Ak nemáte radi vylihovanie na kameňoch, pláž Slnečného pobrežia je určená práve vám. Po horúcom piesku však nekráčajte bosí, inak budete na dovolenku spomínať s popálenými chodidlami. Prechádzame po brehu mora posiateho bielymi ležadlami so slnečníkmi. Ak ich chcete použiť, musíte za ne zaplatiť. Kráčame okolo opaľujúcich sa turistov. Niektorí sa pred slnkom neustále ukrývajú v tieni, iní, a predovšetkým iné, mu odovzdávajú celé svoje telá tak, ako ich Pán Boh stvoril. V Bulharsku nie je nahota pri mori ničím výnimočným, ani zakázaným. Pohľadom hľadáme miesto, kde sa zložíme. Pláž je plná oddychujúcich rodín, zamilovaných párov, dôchodcov a… predavačov. Pomedzi dovolenkárov sa prediera mladík s vedrom, pokrikujúc: „Carevica! Carevica!“ a dúfa, že niekto si tú kukuricu aj kúpi. Iný ponúka fľašu s vodou, ďalší klobúk ako ochranu pred slnkom. Ale pozor! Ak nič kupovať nechcete, nekývajte hlavou ako doma pri bežnom odmietaní. Bulhari sú totiž v otázke áno/nie opační. Prikyvovanie znamená nie a otočenie hlavy zo strany na stranu zasa áno.

Nad hlavami nám lietajú čajky a vydávajú svoj typický morský spev. Napohľad milé vtáky sa podvečer menia na nenásytných zlodejov, zbierajú odpadky po turistoch a kradnú si navzájom zvyšky jedla aj priamo zo zobákov. Ich spev sa mieša so šumom mora a táto melódia sa nesie celým pobrežím. Neustále sa vlniace more je plytké a zvažuje sa pozvoľna. Miestami je však husto posiate riasami a chaluhami, takže si z neho môžete odniesť aj zelený suvenír v plavkách. Deti na jeho brehu stavajú hrady z piesku, dospelí plávajú, adrenalínoví nadšenci prevetrávajú vodné skútre, skúšajú windsurfing, paraglajding či rogalo.

 

Keď na Slnečnom pobreží zapadne Slnko

Horúce dni trávime na pláži, pri hotelovom bazéne alebo oddychom na izbe s pustenou klimatizáciou. Sotva však Slnko zapadne a vzduch vonku sa ochladí, mesto ožíva. Do ulíc vyráža každý, kto chce spoznať miestny ruch, posedieť si s partiou starých aj nových známych a zabaviť sa. Slnečné pobrežie vedie bujarý nočný život. Kráčame pozdĺž početných barov a reštaurácií, pred ktorými stoja čašníci a lákajú okoloidúcich dnu. Niekedy nás doslova polapia za plece a dobre že neobjednajú jedlo či pohárik za nás. Veľmi populárne sú karaoke bary. Na rozdiel od domáceho slovenského hanbenia sa, keď by sme v žiadnom prípade nevystúpili pred ostatných ľudí v bare, tu sa predvádza množstvo (ne)spevákov, Slováci nie sú výnimkou. Medzi favoritov mladých bezpochyby patria disco kluby. Niektoré s tanečnicami, ktoré vyzývavým tancom už pred vstupom lákajú na celonočnú party. Obzerám sa okolo seba a zrazu ma zastavia dvaja mladí. Do ruky mi strčia vstupenky na diskotéku a leták, aby som do ich klubu zavolala aj ďalších. Takéto skupinky brigádnikov vidieť všade a každá sľubuje najlepšiu zábavu. Vopchám lístky do tašky a kráčam za svojimi spoludovolenkujúcimi, ktorí sa už pristavili v jednom z množstva stánkov. Odvšadiaľ sa ozýva hudba, vrava a smiech. Predierame sa davom turistov pohltení nocou vo svetle pouličných lámp, ale azda najviac ožiarení svetielkujúcimi nápismi klubov a barov. A nielen hudobných a tanečných. Na Slnečnom pobreží sa popri obchodíkoch nachádza nespočetne veľa srdiečkami vyzdobených erotických klubov. Ulicami sa šíri vôňa jedla, poznačená vôňou koní, ktoré, ťahajúc koč, prevádzajú dovolenkujúce rodiny mestom. Na celom pobreží vládne „happy hour“, šťastná hodinka, ktorá sľubuje, že práve teraz získate pri nákupe bonus. Takmer vo všetkých podnikoch dokonca čítame nápis „happy hour nonstop“. Bulhari musia byť teda naozaj šťastní.

 

Matrioška z dreva, alebo vytetovaná na koži

Prechádzame centrom popri obchodoch s textilom, elektronikou, okuliarmi, hračkami, domácimi potrebami, míňame stánky ponúkajúce vždy tie isté suveníry. Ak si nevyberiete v jednom, ešte minimálne stokrát prejdete popri ďalšom s rovnakým tovarom. Na policiach postávajú farebné matriošky všetkých, obrovských aj miniatúrnych, veľkostí. Na vrchu regála stoja naaranžované ceruzky a perá s motívmi pobrežia. Vedľa sú vystavené fotorámčeky s vyobrazenými mušľami a čajkami. Biele morské vtáky vidíme aj na tanieroch a pohároch, či povyšívané na látkových taškách. Pohľadom prechádzame na druhý regál. Tu na nás striehnu vejáre a klobúky, taktiež s morskými motívmi. Obchody so suvenírmi sú prepchaté výrobkami od výmyslu bulharského sveta. Ideme ďalej ulicou. Veľkými písmenami sa nám do očí na každom kroku tisnú nápisy Tatoo and piercing, akoby si všetci turisti mali nechať vyrobiť takúto spomienku a nosiť ju na vlastnom tele všade so sebou.

 

Krajina ruží

Centrum Slnečného pobrežia skrášľujú okolité parky. Aj na najmenšom kúsku zelene sa vynímajú kvety: ružové a červené ruže. Tieto kvety sa v Bulharsku pestujú už štyristo rokov. Bulharsko je dokonca najväčším producentom ružového oleja na svete. Na jeho výrobu sa spotrebujú tony lupeňov, preto je aj jeho cena veľmi vysoká. Nie nadarmo domáci o niečom mimoriadne vzácnom hovoria: Drahý ako ružový olej. Z ruží sa však vyrábajú aj iné veci. Šampón, sprchový gél, pena do kúpeľa, mydlá, parfumy či vonný olej do svietnika. K dispozícii sú aj vonné vrecúška, určené na rozvoniavanie v šatníku. V obchodoch so suvenírmi je ružiam vyhradený celý regál, niekedy aj dva. Na dovolenke v Bulharsku sa teda môžete skutočne prejsť tou povestnou ružovou záhradou.

 

Pravoslávna viera vpísaná sŕdc, ale aj do múrov

Slnečné pobrežie, to nie je iba more, pláž a nočný život. Na svoje si prídu aj všetci tí, ktorí na dovolenke radi spoznávajú historické pamiatky. Tridsaťpäť kilometrov od rušného centra letoviska Burgas leží starobylé mesto Nesebar. Založili ho starovekí Gréci už v 6. storočí pred našim letopočtom. Dovezie vás sem vláčik alebo autobus. Práve autobusy využíva najviac ľudí a hoci premávajú pomerne často, pripravte sa na poriadnu tlačenicu. Vystupujeme v Nesebare a pomaly ale isto si hovoríme, že tých pár minút „sardinkovania“ stálo za to. Ocitáme sa medzi mohutnými historickými budovami. Kráčame po kamennej dlažbe. Na jednej strane míňame staré drevené domy tunajších obyvateľov, stojace tesne pri sebe. Mnohé z nich dnes slúžia ako hotely. Na druhej strane sa popri obydliach nachádzajú obchody so suvenírmi či pohostinstvá. V meste natrafíme na dobre zachované pamiatky z čias antiky, ako aj množstvo kostolov. Prichádzame k masívnej budove, v okolí už na pohľad dominujúcej. Je to byzantský chrám, Kostol svätého Štefana s renesančnými maľbami. Vchádzame dnu cez veľkú bránu. Ženy si musia odhalené plecia zakryť šatkami. Nábožensky založení vnímajú krásu, majestátnosť a duchovnosť vnútorných priestorov, ktorými sa šíri vôňa sviec a kadidla. Ostatní si prezerajú interiér a cvakajú fotoaparátmi. Pokračujeme ďalej úzkymi romantickými uličkami a pristavujeme sa pri jednom z obchodíkov. Že ide o ortodoxne pravoslávnu krajinu svedčí ponuka ikon, obrazov znázorňujúcich Krista a svätcov, ktoré na nás hľadia takmer z každého stánku. V starom meste by bol hriech nenavštíviť Archeologické múzeum s antickou keramikou a stredovekými ikonami. Turisticky vyhľadávaným je tiež mužský Kláštor svätého Juraja, opradený tajomnými legendami. Kráčame pozdĺž reštaurácií, ktorých menu napísané na vystavených tabuliach neznalec bulharskej azbuky nerozlúšti, a dostávame sa k brehu mora. Vidíme skalnatý útes, o ktorý udierajú vlny a vydávajú dunivý zvuk. Naspäť sa rozhodneme ísť taxíkom, aby naše dojmy v preplnenom autobuse nikto nepopučil.

Nesebar
Dovolenka môže mať rôznu podobu, pretože pre každého je lákavé niečo iné, najdôležitejšie však je stráviť ju s blízkymi ľuďmi a maximálne si ju užiť. Slnečné pobrežie ponúka more, piesočnatú pláž, zábavu pre všetky vekové kategórie, ceny porovnateľné s našimi, relax či závan histórie. Každý si príde na svoje.

Paula Beinsteinová

Foto: autorka



Pridaj komentár