ZABAVIŤ SA, ZATANCOVAŤ SI, ZHODIŤ? ZAČNI ZUMBOVAŤ…

Poznáte to. Narodeniny. Všetci dookola sú zrazu špeciálne milí a tvária sa tajomne. A potom to príde – hromadné blahoželania. Moji blízki boli tradične originálni. A tak som si tento  rok, hneď po puse na líčko a spontánnych prianiach, mohla oči vyočiť nad podivne ružovým darom, DVD s názvom ZUMBA. O tomto druhu voľnočasovej a tukožravej aktivity som už veľa počula a dokonca raz aj sama naživo okúsila. Nedbala som teda na umelo sa usmievajúcu inštruktorku z obalu, ktorá sa nápadne podobala „tweenskám“ a už som aj zvedavo zapínala počítač…takto, podobný dar nikdy nie je na zahodenie, pretože sa na ňom môže jednoducho pobaviť hneď celá rodina. Stačí len sledovať takmer identické pohyby, ktoré vykonáva ZUMBA začiatočník – nadšenec, kopírujúc inštruktora. Bolo tomu tak i v mojom prípade, avšak v letáku zabudli pripísať, že je to vysoko nákazlivý šport, pretože sa ku mne hneď pridali ďalší.

Povedz mi čo tancuješ, ja ti poviem, kto si…

Ale pre tých, ktorí stále netušia o čom to tu píšem, (napr. mužský čitateľ, pripomínam, že ZUMBA pohlaviu medze nekladie!) si zhrňme, čo vlastne taká ZUMBA samotná obsahuje. Je to zmes latinsko-amerických tancov ako Samba, Cha-cha, Merengue, Salsa a iné. Základom je, že človek sa zabáva, zvyšuje svoje tanečné kapacity a popritom si neuvedomuje, že posilňuje partie takmer celého tela, štartuje lepšiu činnosť metabolizmu a vyplavuje zopár  endorfínov navyše, ktoré prispejú ku následnej psychickej pohode (pokým nepríde svalovica). Inštruktor/ka do hudby predvádza tanečné prvky a na ZUMBA snaživcov ostáva už len ťažšia úloha – zopakovať to čo najpresnejšie. Avšak po pár hodinách aktívneho „odkukávania“ sa už človek nemusí až tak sústreďovať a plynule zvládne krok vpred dokonca s tlesknutím.

ZUMBA sa stala v posledných rokoch aj na Slovensku veľmi populárnou a vyhľadávanou. Nové veci často priťahujú pozornosť okolia. Ak premýšľate, že začnete žiť aktívnejšie, ako každodenne absolvovať  pešiu púť do bufetu, možno je ZUMBA pre vás to pravé orechové. Podčiarkla by som však, že je to individuálne, a teda ak náhodou po hodine zumbovania zistíš, že viac nechceš patriť medzi svetovú špičku latinsko-amerických tanečníkov, nech to neochladí tvoju lásku k športu. Možností je veľa, ako v zime tak i v lete, stačí sa poobzerať dookola. A to ste vedeli, že aj obyčajným úsmevom posilníte minimálne pár tvárových svalov ? =)

Foto: InternetPridaj komentár