Zabili pedagóga z partnerskej univerzity na Ukrajine

  Nepokojná situácia na Ukrajine si vyžiadala niekoľko desiatok obetí, medzi ktorými je aj pedagóg Bohdan Solchanyka z Ukrajinskej katolíckej univerzity v Ľvove, ktorá je partnerskou univerzitou Katolíckej univerzity v Ružomberku.

  Niekoľko týždňov trvajúce nepokoje a boje v uliciach ukrajinských miest, predovšetkým Kyjeva, neostali bez škôd, množstva zranených a bez obetí na životoch. Celá Európa i svet pozerali predchádzajúce týždne na priebeh situácie u našich východných susedov. Podobne aj pedagógovia, zamestnanci a študenti našej univerzity.

Zábery a fotografie z Ukrajiny, zdevastované ulice, bitky s políciou, dobití ľudia i odnášanie mŕtvych so smútkom a s ľútosťou pozerala väčšina verejnosti. Jednou z obetí tejto revolúcie je aj profesor Bohdan Solchynka, ktorý zahynul počas nepokojov na Námestí Nezávislosti v Kyjeve. Pôsobil na Ukrajinskej katolíckej univerzite v Ľvove, s ktorou má naša univerzita vytvorené dobré partnerské vzťahy.

Jedná sa o prvú katolícku univerzitu v štátoch bývalého Sovietskeho zväzu, ktorá sa nachádza v meste v Ľvov, čo je po Kyjeve druhé najväčšie mesto prevažne pravoslávne veriacej Ukrajiny.

Rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku prof. Tadeusz Zasępa po informácii o smrti profesora Bohdana Solchanyku, ktorého poznal osobne, poslal kondolenčný list venovaný rektorovi Ukrajinskej katolíckej univerzity Fr. Bohdanovi Prachovi.

Celé znenie listu môžete nájsť na oficiálnej stránke Katolíckej univerzity v Ružomberku, www.ku.sk.

Ukrajinská strana na znenie listu zareagovala vďakou, že na Slovensku na nich myslíme, obzvlášť v týchto nepokojných časoch, ktoré, dúfame, budú vystriedané obdobím pozitívnych zmien a udalostí.

 

zdroj obrázka: vlajky-statu.xf.czPridaj komentár