Zdobíme technikou kanzashi

V Liptovskom múzeu v Ružomberku sa koncom januára konalo pravidelné stretnutie seniorov. Prítomní si mohli vyskúšať, ako sa zdobia vajíčka či venčeky pomocou japonskej techniky kanzashi.

Tvorivé dielne s názvom Múzeum pre seniorov prebiehajú už šesť rokov. Najnovšie si seniorky mohli precvičiť veľkonočné kanzashi. „Rada robím ručné práce, ale skôr háčkujem a vyšívam. Táto technika je pre mňa nová, idem ju vyskúšať,“ prezradila návštevníčka Anna z Ružomberka.

Na výrobu kanzashi dekorácie sú potrebné polystyrénové vajíčka alebo venčeky, rôzne stuhy, ozdôbky, zapaľovač či tavná pištoľ a šijacie potreby. „Chodíme tu so susedkou už skoro celý rok a sme rady, že sme v kolektíve. Dáme si kávičku a vždy tvoríme niečo iné. Tešíme sa, že každý týždeň niekto donesie niečo nové, a potom to skúšame, trápime sa, kým sa nám to nepodarí. Z vajíčok si prvotiny nechávame pre seba, aby sme vedeli, ako sme to robili, a keď už vieme, ako na to, tak ich aj rozdávame,“ priblížila pravidelná účastníčka Janka z Bieleho Potoka.

Návštevnosť tvorivých dielní sa odvíja od toho, čo sa na nich bude robiť. „Keď robíme falošný patchwork, papierové pletenie alebo pletenie z pedigu, príde niekedy tridsať ľudí, no niekedy je ich desať alebo osem. Závisí to hlavne od toho, čo prítomné ženy vedia robiť. Ak sú tu ženy, ktoré k nám chodia pravidelne, tie už niektoré techniky absolvovali, čiže robia niečo iné. Ale nové dámy, ktoré prichádzajú, sa to chcú naučiť od začiatku. Preto si opakujeme niektoré techniky,“ vysvetlila pracovníčka Liptovského múzea Ľubica Drusková.

Múzeum pre seniorov sa koná každý nepárny pondelok. Pre veľký záujem sa v párne pondelky uskutočňuje aj podujatie Kreatívne v múzeu, kde sú okrem dôchodcov pozvaní aj žiaci. „Môže prísť ktokoľvek aj na Múzeum pre seniorov, aj na Kreatívne v múzeu. Nie je to obmedzené vekom. Mali sme tu návštevníkov od malých päťročných detí až po 75-ročné dámy, ale aj pánov. Múzeum pre seniorov nie je to len o tvorení. Nazývame ho aj neformálne posedenie pri čaji. Ak je čas, chodíme si popri tom pozrieť nové expozície múzea,“ uzavrela Ľubica Drusková.

Ľudmila Gromadová

Foto – autorkaPridaj komentár