Znevýhodneným študentom pomáhali študenti – a medovníčky

V priestoroch foajé Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) rozvoniavali 11. decembra medovníčky. Výťažok z ich predaja bude venovaný študentom zo sociálne slabších rodín.

Výrobou aj predajom (za dobrovoľný príspevok) známeho vianočného pečiva sa zaoberali dobrovoľníci z radov študentov KU pod patronátom Univerzitného pastoračného centa Jána Vojtaššáka (UPaC). V jeho priestoroch mali študenti možnosť podieľať sa na príprave medovníčkov vyrábaných podľa receptu Márie Buvalovej, ktorý v minulosti získal aj umiestnenie v celoslovenskej súťaži v pečení a zdobení medovníčkov. Práve študentka PF KU Mária Buvalová stojí za celou akciou nazvanou Študent študentovi ako hlavná organizátorka aj autorka samotného nápadu, s ktorého realizáciou jej pomohol otec Jozef Žvanda z UPaC.

Študenti piekli a zdobili medovníčky niekoľko týždňov, pričom počet zídených študentov bol pohyblivý. Stále sa však stretali minimálne dvaja. Na finálnu prípravu medovníčkov použili približne 7 kíl múky. Všetky suroviny potrebné na pečenie zaplatilo UPaC. „Pomôcť piecť a zdobiť mohol každý, podmienkou bolo prísť do UPaC a nepojesť všetky medovníky,“ priblížila prípravnú fázu jedna z dobrovoľníčok, Katka. „Keď sme to piekli, každú chvíľu niekto vošiel a skonštatoval, ako pekne tu vonia. Mal som z toho nervy, lebo mne šéfkuchárka zakazovala medovníčky vôbec voňať, nieto ešte jesť. Ale zakaždým, keď sa otočila, potajomky som odhrýzol z cesta,“ zaspomínal ďalší dobrovoľník Tóno.

Akcia Študent študentovi nie je jedinou, ktorú sa UPaC či KU rozhodli v predvianočnom čase zorganizovať. 10.decembra mali študenti možnosť zúčastniť sa Adventného filmového večera, 11. decembra duchovnej akcie Face to face s Máriou a v ten istý deň aj Vianočných trhov, ktoré mali taktiež charitatívny podtón.

Mária Bilá

Foto: Katarína MochnackáPridaj komentár