Zostali by ste?

            Kniha Ak zostanem nie je žiadnou novinkou. Práve naopak, na pulty kníhkupectiev sa dostala ešte v roku 2010. Je však jednou z mála kníh, ktoré vo svojom živote zažili veľký comeback.

            Román Gayle Formanovej to dosiahol práve vďaka nedávno dokončenému filmu, ktorému bol predlohou. To spôsobilo, že pôvodné vydanie bolo vypredané a knižku vydavateľstvo IKAR nanovo vydalo, tentoraz však so zmeneným názvom – podľa filmu – Zostaň so mnou. Zmenou prešla aj obálka knihy, na ktorej sa, (najskôr) kvôli zvýšeniu predaja, nachádzajú fotky z filmu.

            Príbeh hlavnej postavy violončelistky Mii sa odohráva v americkom Oregone. Hrdinka si svojím priateľským správaním a zmyslom pre spravodlivosť poľahky získa náklonnosť u čitateľov. O to viac potom prežívajú autonehodu, ktorá postihne ju a jej rodinu. Rodičia ani mladší brat haváriu neprežijú a samotná Mia upadne do kómy. Opustí svoje telo a jej duša sleduje celú situáciu len z pohľadu diváka.

            Autorka čitateľa nenecháva dlho v napätí a v príbehu vysvetlí, aké sú možnosti hlavnej postavy. „Ak nad tým uvažujem, napadne mi, čo pred chvíľou povedala sestrička. Ona je režisérka.“ Je len na Mii, ako sa rozhodne ďalej. Môže si vybrať, či podľahne zraneniam a bude nasledovať svoju rodinu, alebo bude bojovať ďalej s myšlienkou, že strávi zvyšok života bez nich.

            Práve tomuto vnútornému boju je venovaná väčšia časť knihy. Núti čitateľa zamyslieť sa nad svojím životom a hlavne prehodnotiť – niekedy – banálne problémy, s ktorými sa denne stretáva.

            Ako by ste sa rozhodli vy?

FORMANOVÁ, Gayle : Ak zostanem. IKAR. 2010. 176 s.

ISBN 978-80-551-2156-7

foto: internetPridaj komentár