Žurnalisti boli na exkurzii v RTVS

Študenti prvého ročníka bakalárskeho študijného programu žurnalistika, sa zúčastnili exkurzie v rádiu Regina. Mali tak možnosť naživo vidieť prácu zamestnancov. Objektom ich sprevádzal riaditeľ rádia Miroslav Debnár, ktorý je zároveň aj vyučujúcim na Katolíckej univerzite v Ružomberku.

            Študenti sa dozvedeli ako sa pripravuje rozhlasová hra. No nie je to také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Najprv sa musí pripraviť scenár, nahrať ho s hercami a taktiež  pripraviť množstvo zvukov, ktoré sú potrebné pre priblíženie danej situácie v hre. Nahrávanie trvá aj desať hodín. Zvuky, ktoré nemá rádio v archíve, sa musia nahrať. V minulosti takéto hry robili desať až dvanásť ročne, no dnes sa robia už iba jedna alebo dve. Je to finančne veľmi náročné.

V archíve mali žurnalisti možnosť vidieť nespočetné množstvo nahrávok. Tie sú ešte na páskach, keďže v minulosti ešte neboli takzvané ,,cédečka“. Prvá nahrávka v archíve pochádza z roku 1957 a dá sa stále prehrať.

Študenti videli, ako sa robí živé vysielanie a niektorí z nich, boli aj priamo pri moderátorovi v štúdiu. Neskôr sa presunuli do redakcie, kde redaktori pracovali na svojich príspevkoch. Dozvedeli sa, že pracovný čas novinára nie je fixný a musí sa prispôsobiť tomu, na čom práve pracuje. Nestretli sa, ale s tým, aby im niekto povedal, že ho to nebaví.

Po exkurzii nasledovala ukážka troch nahrávok, kde študenti mali možnosť posúdiť ako sa mení jazyk. Boli to nahrávky z minulého storočia, ktoré sa od seba líšili, tým ako sa vyjadrovali ľudia.

Banskobystrické štúdio začalo vysielať dňa 5. 9. 1957, kedy sa po prvýkrát v rozhlasovom éteri prihlásilo. Rozhlasové vysielanie z Banskej Bystrice malo v tom čase už za sebou krátku kapitolu v podobe Slobodného slovenského vysielača počas SNP, no po skončení 2. svetovej vojny ho neobnovili. V roku 1961 bola odovzdaná do užívania nová budova štúdia, dnešné sídlo  Rádia Regina – štúdia Banská Bystrica.

           

 

Foto: bb.regina.rtvs.sk

 Pridaj komentár