Žurnalisti si boli pozrieť prácu redaktorov v Rádiu Regina

Študenti sa zúčastnili exkurzie v banskobystrickom štúdiu Rádia Regina. Nahliadli do archívu, štúdií a redakčného newsroomu. Pozreli si aj živé vysielanie.

Ružomberok 17. októbra – Študenti prvého ročníka žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) sa zúčastnili v rámci predmetu ortoepia exkurzie vo verejnoprávnom rozhlase. Sprevádzal ich  riaditeľ štúdia RTVS v Banskej Bystrici a vyučujúci Miroslav Debnár. „Predovšetkým som sa snažil prvákom ukázať rozdiel medzi rádiom a rozhlasom, lebo väčšina z ľudí si myslí, že rádio  je  pustiť hudbu a pomedzi to povedať zopár vtipných vecí z internetu. Je to síce legitímna rozhlasová tvorba, ktorá plní isté ciele, no predovšetkým ekonomické.“

Študenti si vypočuli krátku prednášku o tvorbe rozhlasových hier priamo od technika. Ten im sprostredkoval aj zvukové ukážky.

„V rozhlasovej časti robíme aj takzvanú rozhlasovú provýrobu. Študenti videli, ako sa realizuje rozhlasová hra, ktorú teraz pripravujeme. Boli aj pri tom, ako sa technicky spracuje nahrávka hudby z koncertu,“ vysvetlil Debnár.

Prváci sa stretli aj s publicistami a spravodajcami RTVS. „Som veľmi rád, že som ich mohol zaviesť aj do nášho redakčného newsroomu, kde sa stretli s kolegami zo spravodajstva a publicistiky. Mohli sa s nimi porozprávať, ako funguje práca rozhlasového redaktora alebo spravodajcu,“ priblížil Debnár.

Žurnalisti videli prácu technika a moderátora aj v živom vysielaní. „Keď študenti prišli, ja som vysielal. Počuli počasie a zelenú vlnu. To sú také stále veci, ktoré má moderátor na starosti vo vysielaní. Videli, ako si pripravujem texty, ako pracujem s mikrofónom a tiež aj technickú spoluprácu,“ vysvetlil moderátor a študent KU Erik Šimoňák.

Študenti nahliadli aj do archívu a vypočuli si niekoľko archívnych zvukov. Jednou z nich bola aj nahrávka z roku 1936. „Sú to naše najväčšie poklady v rozhlasovom archíve,“ uzavrel Debnár.

Zuzana RojíkováPridaj komentár