Žurnalisti z KU nahliadli do zákulisia RTVS

  Študenti prvého ročníka žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku (KU) dostali jedinečnú možnosť nahliadnuť za oponu rádia Regina. Túto exkurziu zorganizoval  Miroslav Debnár, riaditeľ RTVS v Banskej Bystrici, ktorý je zároveň doktorandom na katedre žurnalistiky.  

  Žurnalisti na KU v Ružomberku využili šancu a 17. októbra 2013 navštívili budovu RTVS v Banskej Bystrici. Za jej bránami sa vysokoškoláci dozvedeli, ako vzniká rozhlasová relácia  či ako sa čistí nahrávka z koncertu od nadbytočných rušivých elementov. „Študenti videli, ako sa, napríklad, realizuje rozhlasová hra Juraja Binzára „Oni“, ktorú pripravujeme pre Rádio Devín,povedal Debnár.

  Žurnalisti si tiež mohli prezrieť archív, v ktorom boli uchované takzvané „trvalky“, najstaršie záznamy rôznych skladieb a relácií.

 „Predovšetkým som sa snažil prvákom žurnalistiky na KU ukázať rozdiel medzi rádiom a rozhlasom,“ vyjadril sa Debnár. „Väčšina ľudí si myslí, že rádio, to je pustiť nejakú muziku a pomedzi ňu povedať nejaké vtipné veci z internetu.“

            Nakoniec boli študenti pozvaní do živého vysielania, kde videli, ako sa pracuje s hlasom za mikrofónom, a čo tomu predchádza. „Som veľmi rád, že som ich mohol zaviesť aj do nášho redakčného „newsroomu“, kde sa stretli s kolegami zo spravodajstva, aby sa s nimi porozprávali.“

 Alžbeta Ladňáková


Pridaj komentár