Žurnalistika je o budovaní vzťahov, tvrdí Kernová

Katedra žurnalistiky KU vo svojich priestoroch privítala ďalšiu z osobností mediálneho života, Miroslavu Kernovú, novinárku a majiteľku portálu omediach.com. Diskusia sa týkala hlavne investigatívneho novinárstva a fungovania novinára v tejto brandži.

 

Kernová najskôr porozprávala o svojich novinárskych začiatkoch a pôsobení v médiách. Ako sama tvrdí, nikdy nechcela byť novinárkou, nakoľko nemala dravú povahu, a žurnalistiku ani neštudovala. Podľa nej je najdôležitejšia práve dravosť novinára, dôkladné sledovanie svojho okolia a isté prahnutie po informáciách. Tie by však mali byť od overených zdrojov, nie je dobré použiť neoverené tipy. V pokračovaní diskusie sa dotýkala hlavne investigatívneho novinárstva, ktorému sa sama venovala a do istej miery stále venuje. Podľa jej názoru sa mnohí novinári boja venovať investigatívnej žurnalistike preto, že sa mnohým z nich vyhrážali, mnohých prenasledovali či podávali na nich trestné oznámenia. Dodala však, že pokiaľ si vybudujeme dobré vzťahy v komunikácií s inými, budujeme si tým aj dobré meno.  „Sila médií je veľká, preto sa treba s tými, o ktorých píšeme, rozprávať slušne a korektne, mnohokrát sa to vypláca,“ podotkla.

Beseda bola zakončená otázkami študentov na Miroslavu Kernovú. Počas dvoch hodín trvania zúčastneným študentom dala mnoho rád týkajúcich sa novinárstva. „Opierala sa o známe fakty, bolo to veľmi živé a praktické, vhodné práve pre študentov. Výborne sa to počúvalo,“ vyjadrila sa Terézia Rončáková z Katedry žurnalistky.

Miroslava Kernová sa v mediálnej brandži pohybuje už 15 rokov, pracovala pre denník SME a neskôr sa stala redaktorkou ekonomického vydavateľstva Trend Holding, kde sa venovala špeciálne médiám.  V roku 2012 založila vlastný portálu http://www.omediach.com/, kde upozorňuje na nedostatky, ale aj na vzorové počiny žurnalistiky a poukazuje na zmeny týkajúce sa médií. So svojim webom sa v roku 2012 stala E-ženou roka a bola tiež nominovaná na Krištáľové krídlo v kategórii Publicistika a literatúra.

 

Nikola JuríkováPridaj komentár