Žurnalistom radil redaktor z TASR

Vedúci spravodajského portálu Teraz.sk, Martin Dorčák, prednášal študentom prvého ročníka žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku (KU). Svoje žurnalistické skúsenosti im odovzdal na workshope v pondelok 18. a 25. novembra.

 

„Dnes si vyskúšame niečo z praxe,“ týmito slovami privítal Martin Dorčák študentov na svojom workshope v priestoroch Filozofickej fakulty KU. Poslucháčov previedol zásadami spravodajstva a priblížil svoju prácu novinára v tlačovej agentúre. Teóriu ozrejmil pomocou praktických cvičení. Žurnalisti tvorili agentúrnu správu z improvizovanej tlačovej konferencie, či prepisovali policajné správy do publikovateľnej podoby. Motiváciou pre nich boli tri celodenné vstupenky do aquaparku v Bešeňovej, ktoré získal autor spravodajsky najlepšej správy.

Výsledky ich práce Martin Dorčák komentoval a ponúkal rady na vylepšenie príspevkov.

„Študentom som sa snažil najmä ukázať, aké chyby robia novinári, ako postaviť agentúrnu správu tak, aby bola zaujímavá pre čitateľa, ktorý je odborne zdatný, ale aj pre čitateľa, ktorý so spravodajstvom neprichádza tak často do kontaktu,“ vysvetlil M. Dorčák. Podľa jeho slov sa na začiatku musia všetci študenti naučiť základy spravodajstva. Poukázal tiež na rozdiel medzi tými, ktorí nevedia postaviť základnú správu a tými, ktorí nemajú problém so štylistikou a logikou, ale ich správam chýba obsah.

Študenti oceňovali hlavne praktickú rovinu workshopu, redaktorove skúsenosti, prácu v skupinách a tí šikovnejší sa tešili aj z lístkov do Bešeňovej.

Foto: ZumagPridaj komentár