Alexej Fulmek: Budúcnosť printových médií nie je ružová

V prvý deň mesiaca október zavítal na Filozofickú fakultu KU generálny riaditeľ vydavateľstva

Petit Press Alexej Fulmek. Stretol sa nielen so študentmi žurnalistiky a ich pedagógmi, ale

záujem o jeho prednášku prejavili aj ostatní študenti univerzity.

 

Jeho novinárske začiatky sú spojené s denníkom Smena, v ktorom sa dostal od postu kultúrneho redaktora až po vojnového korešpondenta. V 1993 bol spoluzakladateľom denník Sme, kde začínal ako zástupca šéfredaktora a postupne sa presunul do tej manažérskej pozície, v ktorej stál pri zrode vydavateľstva Petit Press. V súčastnosti má vydavateľstvo 580 zamestancov, ale v minulosti malo až 780.

 

Fulmek nám na úvod priblížil, ako ťažko sa začínalo v tejto oblasti, či už kvôli režimu, privatizácii, alebo v tom boli financie. Na druhej strane spomenul, že pri začiatkoch denníka Sme im všetci bezprostredne pomáhali a podporovali ich. Fúzia Smeny a Sme zaručila, že denník Sme si dokázal na seba zarobiť, a na druhej strane sa podarilo zachovať aspoň niečo z rozpadávajúceho sa média – Smeny. „Po fúzii sme sa dostali do pozície významných a veľkých novín, lenže tým sme sa aj dostali pod kontrolu štátu, čo znamenalo, že nás v Bratislave prestali tlačiť,“ spomína na ťažké časy Fulmek. „Nakoniec sme získali úver z USA a postavili sme zaň našu tlačiareň,“ dodáva s úsmevom. Ako dôležitý moment v histórii vydavateľstva uvádza roky 1997-98, kedy začali pokrývať  Slovensko regionálnymi titulmi, ale aj obdobie, keď k nám prichádzali zahraniční vydavatelia.

 

V ďalšom bode prednášky sa zameral na ďalšie fungovanie printu. „Budúcnosť printových médií nie je ružová, ale budúcnosť printových značiek už ružová je,“ povedal a dodal, ževäčšina ľudí číta viac online vydanie novín ako tlačenú formu, čo je logické, pretože je to dostupnejšie. Postupne ukázal na grafoch, ako počas rokov niektoré printy zanikali, a iné sa dostávali do popredia – tak ich zárobky, ako aj čítanosť.

 

V závere odpovedal na otázky študentov i pedagógov. Objasnil fungovanie aplikácie Piano, zákulisie blogov na webe Sme, komentáre k týmto blogom, problémy s čítanosťou a ohodnotením autorov textov.

 

Jakub Fulla

foto: Jakub Fulla



Pridaj komentár