Bezplatné cestovanie nebude zadarmo
Národná rada SR schválila zákon o bezplatnom cestovaní vlakmi pre deti, študentov a dôchodcov. Vlna protestov okamžite ovládla internet, ale aj ulice slovenských miest.
RUŽOMBEROK, 12. november – Takmer polovica Slovákov má od 17. novembra právo cestovať vlakmi zadarmo. Týka sa to detí do 15 rokov, študentov a dôchodcov, ktorí poberajú invalidný, sirotský, vdovský alebo starobný dôchodok.
NR SR, ktorá rozhodla o bezplatnej preprave vlakmi, plánuje priviesť do štátneho rozpočtu približne 200 miliónov eur. Táto suma však bude zahrnutá vo zvýšených daniach, ktoré sú povinné odvádzať firmy a podnikatelia. Pre mladých ľudí bolo práve toto podnetom k protestu vo forme petície, ktorú k dnešnému dňu podpísalo vyše 25 000 ľudí.
Členovia občianskeho združenia Nová generácia, ktoré bolo iniciátorom petície, vyšli v pondelok do ulíc s transparentmi a zbierali podpisy pred Hlavnou stanicou v Bratislave a v Košiciach. 5. októbra 2014 toto združenie, ktorému sú blízke konzervatívne a liberálne hodnoty, vystúpilo zo strany SDKÚ-DS.
Krátko po 17. novembri a taktiež počas vianočných sviatkov očakávajú protestujúci enormný nárast cestujúcich. Železnice sú však podľa slov hovorkyne ZSSK Jany Morháčovej pripravené: „Urobili sme opatrenia, ktoré by mali situáciu stabilizovať. Posilnili sme personál vo vlakoch, zvýšili bezpečnosť, tiež umožňujeme registráciu a kúpu lístka na bezplatnú dopravu aj cez internet.“
Mnohí cestujúci, ktorí nebudú môcť cestovať bezplatne, sa obávajú nedostatku počtu miest vo vlakoch. „Každý dopravný prostriedok má nejakú kapacitu. Takto garantujeme miesto v diaľkovom vlaku aj tým cestujúcim, ktorí si lístok zakúpili,“ dodala Morháčová.
Nespokojní sú však hlavne študenti, ktorí si uvedomujú, že bezplatné cestovanie vlakom nemusí byť skutočne zadarmo. „V dnešnej dobe nie je nič zadarmo a prevádzku vlakov niekto platiť musí. Ak to nebudeme my, študenti, budú to naši rodičia, ktorí pocítia tento krok vlády SR vo zvyšovaní daní,“ povedal študent Marek.
Petra Mikulajčíková