Brat Filip: Verím, že veriť v Boha bude raz veľmi moderné, pretože inak všetci zdivieme
Člen rádu františkánov Andrej Čierny – brat Filip prednášal v rámci štvrtého ročníka nábožensko-mediálnej konferencie na tému: Všetko má svoj čas.
Na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku sa uskutočnila medzinárodná konferencia otvorená pre širokú verejnosť a zameraná na vzťah medzi médiami a náboženstvom. Názov pre tento rok znel: Božie posolstvo – ľudský jazyk; možnosti a hranice médií. Dvojdňovú odbornú diskusiu zorganizovala katedra žurnalistiky.
Druhý deň bola okrem iného na programe aj prednáška františkána – brata Filipa. ,,Nechcem zakrývať fakt, že do médií ma dostali bezdomovci. Bez toho, aby som s nimi začal pracovať, by som sa nikdy neocitol v médiách,“ vysvetlil na úvod prednášky brat Filip.
Rozprával o tom, že kresťanské smerovanie pozná v médiách bolesť a ak veriaci chcú na tejto ceste žiť poctivo, veľmi rýchlo prichádzajú na to, že nie je vôbec ľahká a ľudia sa potkýnajú, padajú a cesta sa zdá byť kamenistá, tŕnistá. ,,Niekedy chceme pred všetkým ujsť a všetko vzdať. Je to ale cesta, ktorá vedie do večnosti, vedie ku Kristovi a za Kristom. Okrem toho pozná aj radosť a tá spočíva v tom, že Boh nás naučí pár veľkých právd, ktoré treba do života vedieť,“ povedal.
Hlavný hosť stretnutia sa rozhovoril aj na tému, ako vidí budúcnosť kresťansko-liberálnych ,,bitiek“ v médiach a v spoločnosti: ,,Akokoľvek sa bude zdať, že kresťania budú mediálne prehrávať v pálčivých debatách s liberálmi – umelé oplodnenie, registrované partnerstvá opačných pohlaví a adopcie detí, genetická manipulácia, eutanázia, rodová rovnosť, my to nemôžeme prehrať. V tomto neexistuje súťaž, to nie je futbalový zápas. Potrebné je zachovať pokoj a usilovať sa nezabuchnúť ľudom v dialógu dvere, pretože ak to raz urobíme, tých ľudí navždy stratíme. My musíme privádzať ľudí, aby na veci prišli sami. Výpovednú silu v živote má to, na čo človek príde sám. Až to za niečo stojí a pravda je len jedna. Keď sa nasýtia všetci ľudia z tábora liberálov bojov, tak sa ľudstvo znova vráti k viere – k tomu prirodzenému, konzervatívnemu a veriť v Boha bude raz veľmi moderné. Človek sa vráti do centra svojho bytia, kde navždy sídli Boh a tým je ľudská duša. Ak sa tak stane bude v tom viac Božej milosti, než ľudských zásluh.“
Taktiež prezradil, že čím je starší, tým viac si uvedomuje, že kedysi mu nepadlo ťažko povedať niečo ľuďom. Čím dlhšie má ale niečo hovoriť, tým viac má vnútorné napätie, obavu a trému. Podľa neho to pramení z výroku, ktorý si berie za svoj: Chlapec profesor do sveta šiel, ale domov sa vrátil žiak.
A vďaka čomu zvláda brat Filip živé vystúpenia pred kamerou? ,,Ak som vo výstupoch na televíznej obrazovke obstál tak viem, že to bolo vďaka modlitebnému zákulisnému pôsobeniu mojich blízkych. Tí sa presne v tom čase, keď som hovoril za mňa modlili. To mi zabránilo aby som vo vyjadreniach bol nejaký pyšný alebo aby som tam bol nejakým samozvaným spasiteľom bezdomovcov. Na každú jednu otázku od moderátora hľadám naozajstné odpovede ako to ja vidím, cítim a prežívam. V takýchto vystúpeniach, ktoré idú naživo je dôležité byť konzistentný vo vyjadreniach so svojou dušou. Na nič sa nehrať. Všetko to, čo som doteraz pochopil a spoznal je vďaka vzťahu s Bohom.“
Keď pristúpime k druhému človeku s veľkou úctou a s naozajstným počúvaním, aj tí najväčší chrapúni sa odblokujú a zmäknú. To platí aj pre mediálny priestor,“ povzbudil brat Filip na záver prednášky poslucháčov.
Vedúca organizačného tímu Terézia Rončáková vysvetlila, na základe čoho si organizátori vyberali hostí do programu: ,,Pozývali sme si ľudí, ktorí vedeli k téme niečo duchaplné povedať,“ a dodala: ,,Filipa sme zavolali, pretože sa stal známym cez svoje vystupovanie v médiách. Človek už pozná jeho myšlienky, a preto nám geniálne zapadol do toho, o čom sme chceli debatovať.“
Organizátorka zareagovala aj na adresu účasti: ,,Najskôr to bolo veľké sklamanie, pretože vzhľadom na obsadenie, propagáciu a samotný fakt, že ide o medzinárodnú konferenciu, sme očakávali veľký záujem a vyšší počet prihlásených záujemcov. Prednášky sme teda popresúvali do menších miestností a spravili z toho komornejšie stretnutia. Práve ten komorný duch konferencie je nakoniec dobrý.“
,,Doteraz som sa ešte nemala možnosť s takým človekom stretnúť. Bolo pre mňa prekvapením dozvedieť sa, že na to, aby brat Filip vystupoval v médiách, potrebuje súhlas predstavených,“ okomentovala diskusiu študentka Michaela.
Brat Filip po vojenskej základnej službe nastúpil do františkánskej rehole. V Trstenej absolvoval vstupný postulát, v Trnave noviciát a v Bratislave štúdium teológie. V júli 2013 zložil večné sľuby a prijal kňazstvo. V Bratislave založil klub pre bezdomovcov Hľa človek, kde ľudia na dne spoločnosti s rôznymi ťažkými osudmi rozprávajú o svojich trápeniach, radostiach a snoch a hľadajú uspokojenie v základných ľudských potrebách ako sú jedlo, teplo, ale i medziľudské vzťahy.
Text a foto: Tomáš Kotlárik