Graham Leeder: „V Ružomberku by som mohol žiť spokojne celý život“

Graham Leeder (32) pochádza z mesta Newcastle v Anglicku a v Ružomberku žije už sedem rokov. Pracuje ako lektor angličtiny a zároveň si plní poslanie pastora miestneho zboru baptistov. Hovorí dobre po slovensky a v Ružomberku má viac priateľov ako mnohí domáci.

Na svete je mnoho rôznych krajín. Čo všetko stojí za tým, že sa Angličan rozhodol prísť do takej malej krajiny, akou je Slovensko a do takého malého mesta, akým je Ružomberok ?

– Ak mám byť úprimný, najprv som chcel ísť do Číny. Mal som všetko naplánované. Už som mal letenku a dokonca aj prácu som mal vybavenú, ale deň pred odchodom lekári zistili, že mám niečo so srdcom. Aby prišli na to, o čo ide, musel som zostať v Anglicku. Bol som dosť sklamaný. Potom som sa rozprával s kamarátom, ktorý bol predtým na Slovensku. Dal mi kontakt na človeka z Ružomberka a dozvedel som sa o možnosti učiť tu angličtinu. Povedal som si, že to skúsim, aj keď som o Slovensku skoro nič nevedel.

V Ružomberku ste známy najmä ako lektor angličtiny. Chceli ste byť učiteľom, alebo ste len využili príležitosť ?

Keď som bol mladý, tak som v žiadnom prípade nechcel byť učiteľom. Ale chcel som pomáhať. Ak niekto v škole niečomu nerozumel a ja áno, nemal som problém vysvetliť mu to, alebo mu pomôcť. Keď som si robil kurz, ako cudzincov učiť angličtinu, veľmi ma to bavilo. Potom som naozaj chcel učiť, lebo mám túžbu rozprávať sa.

V Ružomberku pôsobíte aj ako baptistický pastor. Ako ste sa dostali do takejto pozície ?

Zároveň ako som sa rozhodol, že prídem, tak som sa rozhodol, že okrem učenia budem spolupracovať aj s baptistami. Chcel som chodiť do nejakého zboru a pomáhať v ňom.

Hovoríte veľmi dobre po slovensky, pritom ste nenavštevovali žiadny kurz. Bolo pre vás ťažké naučiť sa našu reč ?

Stále počujete, že keď hovorím, robím ešte veľa chýb. Prišiel som na šesť mesiacov a nemal som v pláne učiť sa po slovensky. Myslel som si, že ľudia sa so mnou budú chcieť rozprávať iba po anglicky, ale keď som bol s viacerými ľuďmi, tak sa rozprávali po slovensky a ja som im nerozumel. Chcel som im rozumieť a rozprávať sa s nimi, tak som sa začal učiť. Na kurz som nechodil, ale mal som knihu Slovenčina pre začiatočníkov. Veľmi som sa snažil a bol som rád, keď som dal dokopy dve jednoduché vety. Keď som sa niečo naučil, opakoval som to ako papagáj.

Žijete tu už sedem rokov. Životný štýl vo Veľkej Británii a na Slovensku je iný. V čom sa zmenil ten váš ?

Keď som tu začal a ľudia mi povedali, že škola začína o siedmej, bol som prekvapený, lebo my začíname o deviatej. Ďalšou odlišnosťou je strava. My často jeme večer a vy máte hlavné jedlo na obed. Stále jete polievku a spočiatku sa ma ľudia často pýtali, aké polievky jeme v Anglicku, pričom ich skoro ani nejeme. A nemám tu ani toľko možností, ako keď som žil v Newcastli alebo v Glasgowe. Aj v obchodoch je menší výber.

Máte tu veľmi veľa priateľov. Dokonca sa  poznáte s viac ľuďmi ako niektorí Ružomberčania. Ako je to možné ?

– Učiteľ stále stretáva nových ľudí. Ja som učil už na piatich školách a mám aj veľa kamarátov z kostola. Som rád, keď sa môžem s niekým rozprávať a rád spoznávam nových ľudí.

Ak by sme chceli porovnať Britov so Slovákmi, v čom sa najviac odlišujú ?

Veľa som o tom premýšľal a neviem, či mám stručnú odpoveď. Myslím si, že rodina je dôležitejšia pre Slovákov. Viac času trávite aj so širšou rodinou. Napríklad, keď sa stavia dom, pomáhajú aj bratranci a ujovia. V Anglicku sú jednotlivé rodiny viac samostatné. Keď človek spozná Slováka, tak je veľmi priateľský, ale niekedy je tu ťažké spoznať nových ľudí.

Pôsobíte najmä medzi mladými ľuďmi. Sú mladí Liptáci iní ako ich rovesníci v Anglicku?

Mladí ľudia sú tu zodpovednejší a sú kreatívni. Angličania často nosia do školy uniformy a keď nie sú v škole, chcú ukázať, kým naozaj sú a nosia radikálnejšie oblečenie. Potom tvoria rôzne skupiny a sú extrémnejší. Čo sa týka alkoholu a drog, je to podobné. Len Angličania sa chodia baviť viac do mesta, tu sa ide skôr na chatu.

Je náš región zaujímavý aj pre človeka zo západnej Európy ?

– Liptov je ideálne miesto na dovolenku. Je tu veľa vecí. Sú tu hory, dá sa tu lyžovať a keď má človek auto, má veľa možností niečo vidieť. Spišský hrad a Oravský zámok sú celkom blízko, ale ani do Banskej Bystrice to nie je ďaleko. Mal som už veľa návštev zo zahraničia a všetci hovorili, že je tu krásne. Cudzinci o Slovensku veľa nevedia a keď im človek ukáže napríklad Vysoké Tatry, tak sa im to páči.

Ak by ste mali vybrať jednu vec, ktorou by ste prezentovali Liptov, čo by to bolo ?

Choč. To je pre mňa Liptov. Odtiaľ vidno všetko dookola a je tam krásne.

Pozrime sa na to aj z druhej strany. Akým smerom by sa mal vyvíjať rozvoj, aby bol tento región lákavejší pre zahraničných turistov ?

Najdôležitejšou vecou je, aby sa Liptov lepšie prezentoval. Je veľa vecí, čo sa tu dá robiť, ale nie sú dosť spropagované. Ľudia pracujúci v penziónoch alebo informačných centrách by sa mali viac snažiť porozprávať turistom, čo všetko tu je. Je tu veľa cykloturistických chodníkov, ale neviem, či sú dostatočne označené. Určite nechcem, aby sa tu veľa stavalo. Na Liptove je najkrajšie to, aký je prirodzený. 

Vedeli by ste si predstaviť, že by ste tu strávili zvyšok života ?

Viem si to predstaviť, ale ešte som sa nerozhodol, či to tak chcem. Mám tu kamarátov a myslím si, že by som tu mohol veľmi spokojne žiť celý život. Ešte stále mám túžbu spoznať aj iné krajiny, ale predstaviť si to viem.

 

[box_dark]Graham Leeder sa narodil roku 1980 v anglickom meste Newcastle. V roku 2004 skončil štúdium na univerzite v Bristole, kde študoval geografiu. V Ružomberku žije od roku 2006. Pracuje ako lektor anglického jazyka a baptistický pastor.[/box_dark]



Pridaj komentár