Grigorij Mesežnikov : Otvárajú sa mnohé možnosti

Spoluzakladateľ a súčasný prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO), spolueditor a spoluautor viacerých knižných publikácií, analytik slovenskej politickej scény prednášal študentom Katedry politológie Katolíckej univerzity (KU) v Ružomberku. GRIGORIJ MESEŽNIKOV.

Zavítali ste medzi študentov politológie. Majú podľa vás títo nádejní politológovia dobré motívy v slovenskej politike?

Politológia na Slovensku prešla za dvadsať rokov náročným obdobím, výučba politológie sa rozvíjala na viacerých pracoviskách. Veľmi zaujímavé sú publikácie akademických politológov a tiež práca politických analytikov v nezávislých centrách. Ľudia prednášajúci na katedrách politológie na Slovensku majú skutočne dobré výsledky porovnateľné s výsledkami práce ich kolegov v okolitých krajinách.

Ako skúsený politológ iste viete poradiť študentom, ako sa stať dobrým politickým analytikom.

Študenti musia maximálne využiť možnosti štúdia a dostupnú politologickú literatúru, pretože tak získajú návyky, ktoré uplatnia v budúcom povolaní. Dnes žijeme v spoločnosti vyznačujúcej sa politickým pluralizmom. Existuje viacero inštitúcií, kde táto expertíza môže byť použitá, od akademického cez mimovládne prostredie, v štátnych inštitúciách, či v médiách. Myslím si, že absolventi politológie na Slovensku nemajú problém uplatniť sa.

Občanov SR čoskoro čakajú predčasné voľby. Ako podľa vás povzbudiť pasívnych obyvateľov Slovenska k tomu, aby voliť išli?

V prvom rade treba apelovať, že ak sú nespokojní s vývojom v spoločnosti, nie je riešením „utiecť“ alebo sa pridať iba pasívne, pretože v takom prípade sa problémy môžu len znásobiť. Je potrebné podporiť tú alternatívu, ktorá možno nie je ideálna, ale viac akceptovateľná ako všetko ostatné. Dôležité je uvedomiť si, že nie je východiskom pasívne sa prizerať, ale dať priestor tým, ktorí navrhujú riešenia. Predovšetkým treba apelovať na racio týchto voličov.

Aký je váš predpoklad výsledku predčasných volieb?

Určite, ako väčšina slovenských občanov, predpokladám, že najviac hlasov získa strana SMER-SD. Je však otázne, či to bude stačiť na vytvorenie jednofarebnej vlády. Osobne si to nemyslím, ale úplne vylúčiť to nemôžem. SMER-SD bude určite potrebovať aspoň jedného partnera na spoluprácu. Je možné, že na Slovensku dôjde k prelomeniu dosiaľ zaužívaného vzoru budovania koalície, čo by znamenalo, že koalíciu by tvorili strany, ktoré spolu nikdy vládu nezostavili. Dopredu sa prognózy robiť nedajú. Sú tu otvorené možnosti.



Pridaj komentár