Herec Juraj Benčík rozhýbal študentov neverbálnou komunikáciou
Potrebnosť verbálnej a hlavne neverbálnej komunikácie opísal mím slovami aj bez nich.
Prednáška herca, míma a pedagóga Juraja Benčíka naplnila študentmi v stredu 16. apríla priestory Výstavnej miestnosti Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku. Jej ústrednou témou bola neverbálna komunikácia.
Žiak známeho slovenského míma Milana Sládka vysvetlil princípy komunikácie ako takej a priblížil úlohu jej neverbálnej súčasti. Ako sám hovorí, recept na lepšie porozumenie ostatných sa skrýva v každom z nás vďaka prirodzenému opakovaciemu inštinktu. „Treba nachvíľu zastaviť reč slov a venovať sa svojmu vlastnému telu v komunikácii. Nielen snažiť sa prečítať z druhého človeka, ako sa cíti, čo si myslí a čo vyžaruje, ale venovať sa sebe – ako toto všetko prijíma moje telo. V tom momente, keď sa začnem venovať svojmu telesnému pocitu z toho človeka, vtedy mu začnem viac rozumieť,“ tvrdí J. Benčík.
Dodal, že neslovná komunikácia, ktorá je v dorozumievaní dominantná, je dôležitá preto, aby ľudia komunikovali lepšie, efektívnejšie, pravdivejšie, poctivejšie a aby celkovým výsledkom boli lepšie vzťahy i život. Vedomejšia komunikácia je podľa neho zárukou jej zodpovedného uskutočňovania.
Svoje dojmy z prednášky opísala študentka Ivana: „Táto prednáška sa mi veľmi páčila, pretože sa zaujímam o neverbálnu komunikáciu a fascinuje ma. Som rada, že som sa stretla s takým úžasným človekom a dozvedela som sa napríklad o tom, ako politici klamú a ako to zistiť.“
Umelec študentov do prednášky interaktívne zapájal a sprostredkoval im svoje vedomosti získané praxou, ale aj štúdiom tejto oblasti. „Od malička som sa venoval hovorenému slovu. Keď mi stále viac ľudí začalo hovoriť, že rozumejú tomu, čo hrám, aj keď nerozprávam, začal som skúmať, prečo to tak je. Najskôr sám na sebe, potom v literatúre a potom v spolupráci s pánom profesorom Sládkom. Od neho som sa dozvedel obrovské množstvo informácií o technológii neverbálnej komunikácie,“ povedal J. Benčík. Sám tieto poznatky využíva v práci aj v obyčajnom živote a vďaka princípom overeným na sebe ľahko číta z ostatných.
foto: internet