Komunizmus očami kresťanského ex politika

Ako pôsobivú a dôstojnú bodku za svojim politickým životom sa Vladimír Palko rozhodol napísať knihu Levy prichádzajú. V nej sa ako bývalý popredný politik za KDH a kresťan kriticky vyjadruje k politickej scéne na Slovensku, ale aj všeobecne o kresťanskej politike vo svete. Materiálu na túto tému mal z vlastných politických skúseností viac než dosť. Nie len záhadný názov knihy, ale aj podtitul „Prečo Európa a Amerika smerujú k novej tyranii“ by mal zaujať čitateľa už na prvý pohľad.

„Komunizmus bol zlý,“ vravievala mi vždy mama. „Za komunistov nám bolo lepšie ako teraz!“ vykríkla naša babka hneď, ako sa čo i len náznakom spomenula téma komunizmus. A tak som bol vo večnej neistote, kto má pravdu. Palko však v tom mal určite jasno. Veľmi dobre vedel o nástrahách komunizmu, o ktorých som sa ja, ako človek skôr narodený, nedozvedel z osobných skúseností, ale len z rozprávania a z učebníc dejepisu.

Prekvapujúco kriticky píše o konzervatívnych demokratoch, hlavne o západoeurópskych politických stranách. Prekvapujúco najmä preto, lebo takto kritizuje vlastné rady, čo by sa asi neočakávalo. Vyčíta im ich bezzásadové prispôsobovanie sa okolnostiam a nedodržiavanie vlastných zásad v prospech ich okamžitých výhod. Tento čistý oportunizmus vládne aj dnes v niektorých z nás. Vzdávame sa svojich hodnôt, len preto, lebo je to moderné, lebo to vyhovuje väčšine, lebo nám to zaručí kariérny rast. Vzdávame sa toho svojho, len aby sme prijali to cudzie, nové, lepšie. A to nám za žitie kresťanského života nehrozí ani smrť v aréne, ako to bolo v starovekom Ríme.

Palko v tejto knihe zapísal mnoho zarážajúcich faktov. Či už prebiehajúca tichá občianska vojna vnútri Katolíckej cirkvi, narodenie komunizmu v Bruseli, základ potratov v marxistickej ideológii a presadzovanie komunistami z ideologických dôvodov. Podobných faktov je tam viac. Mňa však najviac zaujal jeden konkrétny. Začiatkom 30. rokov písal New York Times, noviny, ktoré jeden a pol storočia určujú trend v liberálnej žurnalistike, články o ekonomickej situácii v Sovietskom zväze. V článkoch pripúšťa istú brutalitu, ale jedným dychom dodáva, že inak to v Rusku nešlo. Autor týchto článkov, Walter Duranty, získal za tieto články v roku 1932 Pulitzerovu cenu. Mnoho novinárov taktiež popieralo hladomor v Rusku. No našli sa aj takí, ktorí sympatizovali s komunizmom, avšak rýchlo pochopili realitu hladomoru. No za svoje pravdivé články boli popravovaní alebo uväzňovaní. Durantymu ani Timesu nikto Pulitzerovú cenu nikdy neodňal.

 

Primárne je táto kniha určená pre kresťanov. Ale nemyslím si, že by ju mali čítať len oni. Každý liberálne zmýšľajúci človek, ktorý sa začíta, zistí, do akej miery sú jeho názory liberálne. Či sa len nestal „Leninovým bratrancom“.

 

Jakub Fulla



Pridaj komentár