Legálne únosy detí v Británii? Vlastne sa nič nedeje.

 

Bez udania akéhokoľvek zmysluplného dôvodu vám na dvere zaklope ,,sociálka“ a zoberú vám vaše dieťa. De iure to umožňuje vo Veľkej Británii takzvaná juvenilná justícia, ktorou oficiálne deti do osemnásť rokov chránia pred násilnými a sexuálnymi trestnými činmi. (Ne)oprávnenosť juvenilnej politiky sa dotkla i Slovákov žijúcich na Ostrovoch.

V stredu 30. októbra 2013 sa na pôde Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku uskutočnila diskusia s Milanom Horeličanom, iniciátorom občianskych aktivít proti odoberaniu detí vo Veľkej Británii. Diskusia sa niesla v duchu hesla práva rodičov verzus práva štátu a ako hosť sa jej zúčastnila Silvia Maher, ktorej britské úrady vzali syna.

,,Elliotta skrátka uniesli a zavreli, držia ho na základe feudálneho zákona ešte zo stredoveku. Môj syn je vlastne majetkom kráľovnej. Mňa s matkou vyhlásili za ,,psychopatky“ a museli sme utiecť z Anglicka. Na Slovensko sme dorazili s jedinou roztrhanou taškou. Prišli sme o všetko,“ rozpráva Silvia Maher.

,,V mojom prípade nekoná nikto, Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Londýne ani Ministerstvo zahraničných vecí, ani Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže, ktorého riaditeľkou je Andrea Cisárová.“

Vo Veľkej Británii existuje fenomén tajných súdov, ktoré sa dejú bez prítomnosti verejnosti či médií. Sudcovia sú v podstate nepostihnuteľní a môžu rozhodnúť o odobratí dieťaťa i bez prítomnosti rodičov.

,,Najzarážajúcejšie je na týchto prípadoch to, že sa hovorí o najväčšom dobre pre dieťa, pričom sa na názor dieťaťa vôbec neprihliada,“ dodáva Milan Horeličan, ktorý tiež dlhodobo žije na Ostrovoch.

To, že prípad Silvie Maher skutočne nie je ojedinelý, potvrrdzuje i mediálne známa kauza Ivany Boórovej a jej dvoch synov Maťka a Samka.



Pridaj komentár