Mesiac venovaný knihám
Priateľ je ten, kto sa delí s nami o svoje zážitky, vie nám poradiť, pomôcť, varovať nás… Presne také sú aj knihy. Zdrojom vedomostí a poznania, o ktoré by sa chceli radi podeliť s ostatnými.
Preto bola aj pôvodne vynájdená kníhtlač. Aby sa ľahšie šírila osveta, vedomosti a prenášali informácie. Knihy sú zdrojom všetkého, čo sa človek kedy naučil, objavil, vynašiel. Šíria svoje poznatky ďalej a ďalej. Pomáhajú spoločnosti posúvať sa dopredu.
Mnoho ľudí považuje knihy za úžasné predmety, plné vedomostí, fantázie a myšlienok.
Niektorí, ktorí sa ich neprinútili nikdy čítať, nemajú na ne takmer žiadny názor. Prípadne sú aj takí, ktorí ich považujú za niečo, čo si vyžiada veľa času a ten môžu predsa tráviť aj inak.
Každý človek rád číta, kto tvrdí že nie, nedal tomu šancu alebo ešte nenašiel pre seba tú správnu knihu.
V dnešnej dobe však neláka ľudí až tak čítať knihy, ako možno kedysi. Pri možnostiach televízie, počítačov, internetu, mobilných telefónov, tabletov a rôznych technologických vybavení, sa stáva kniha menej lákavou. Nie však náhodou dostala kniha prívlastok najlepšieho priateľa človeka a nie náhodou je mnohými považovaná za kľúčom do sveta fantázie, lievikom múdrosti a cibrením si ducha.
Marec sa ako mesiac knihy považuje od roku 1955, na počesť slovenského buditeľa Mateja Hrebendu, ktorý sa v mesiaci marec narodil a v mesiaci marec aj zomrel. Bol známy svojou láskou ku knihám. Sám bol aj spisovateľom. Precestoval Slovensko, zozbieral množstvo kníh, mnohé zachránil pred spálením a prispel k založeniu viacerých knižníc. Kvôli zrakovým ťažkostiam neskôr chodil prosiť ľudí v susedstve, aby mu aspoň na chvíľu čítali.
Školy organizujú exkurzie do knižníc. Žiaci dostávajú písať slohové práce na tému knihy. Viaceré kníhkupectvá ponúkajú nové zľavy.
Na počesť Mateja Hrebendu sa knihám aspoň v jeden mesiac venuje viac pozornosti, ako zvyčajne.
zdroj fotografie: studentpoint.cz