Miesto, ktoré nemohli dať postaviť ľudia: Auschwitz-Birkenau
Auschwitz-Birkenau, nemecký preklad dvoch poľských miest: obce Brezinky (Birkenau), kde bol zriadený najväčší vyhladzovací tábor počas Hitlerovskej éry fašizmu a Osvienčimu (Auschwitz), neďalekého poľského mesta. Spojením týchto dvoch slov vznikol názov pre stavbu, ktorej účel bol od začiatku jasný: masovo zabíjať ľudí.
Podľa slov návštevníkov i po niekoľkých desaťročiach cítiť na tomto mieste pochmúrnu až zlú atmosféru. Nepochopiteľnú krutosť. Zdesenie.
Prechádzajú s vami po jednotlivých budovách. Opisujú, ktorá na čo slúžila, koľko ľudí natlačených v ktorej spalo. Ukazujú dobové fotografie. Šokujú silnými príbehmi. Niektorí návštevníci pohľad na fotografie zohavených detí alebo vstup do plynových komôr a pecí ani neznesú a ostávajú radšej na nádvoriach.
Expozície tvorené z nespočetného množstva vlasov, topánok, hrebeňov… patriace ľuďom, ktorí tu boli zavraždení, vyzerajú desivo, no v skutočnosti sú len omrvinkami reality. Pre porovnanie: kopa vlasov v expozícii váži okolo 700kg. Len za určité obdobie bolo z Auschwitz-Birkenau vyvezených cez 60 000 kg ženských vlasov. Taktiež bolo odtiaľ do Nemecka poslaných približne pol milióna kusov oblečenia a cez 6 000 kg zubného zlata.
Bolo tu zavraždených cez 1,1 milióna ľudí, väčšina v plynových komorách alebo zastrelením. Ostatní na následky chorôb, podvýživy (Ø váha dospelého väzňa po oslobodení: 25-35kg), týrania alebo lekárskych pokusov.
Drvivá väčšina týchto ľudí bola nevinná. Cestu sem si zaslúžili len kvôli ich pôvodu, národnej príslušnosti. Auschwitz-Birkenau a podobné miesta by mali ostať varovaním do budúcna, aby sa podobné zverstvá už neopakovali.
„Nie sme len Slovania, Germáni, Maďari, kresťania… prvoradé, sme všetci ľudia!“