Miroslava Kernová: Finančné skupiny nemajú cit, pre fungovanie v médiách
Študovala históriu a estetiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Neskôr postgraduálne vyštudovala históriu na Univerzite Komenského v Bratislave a politológiu na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe. Od roku 2000 do roku 2010 pracovala pre denník SME a rok pracovala vo vydavateľstve TREND. V súčasnosti vlastní internetový portál omediach.com.
Penta pôsobí hlavne v zdravotníctve, finančných službách, výrobe, maloobchode a v realitnom developmente. Čo si myslíte o jej angažovaní sa médiách?
Je to prekvapujúci krok. Pochopila by som keby kúpila jedno médium, ale tým, že skúpila väčšinu mienkotvorných tlačových médií na Slovensku, vyvoláva podozrenie využívania týchto médií. Hlavne z toho dôvodu, že tieto média nezarábajú veľa a Penta sa vždy vo výročných správach vyjadruje, že podniká hlavne tam, kde vidí tendenciu veľkého zárobku.
Penta odkúpila vydavateľstvo Trend Holding. Ako ste reagovali, keď ste sa dozvedeli, že už vlastní aj podiel vo vydavateľstve Petit Press, pod ktoré patrí aj denník SME?
Nie som zamestnanec žiadneho z týchto médií. Mám vlastné médium omediach.com, teda sa ma to nijako nedotýka. Z pohľadu dlhoročnej novinárky to bola pre mňa smutná správa, pretože Penta podobne aj ako ďalšie finančné skupiny, ktoré na Slovensku majú kontrolu nad médiami, nemajú ten novinársky cit, ktorý je potrebný pre fungovanie v médiách.
Denník SME sa snažil byť vždy objektívny. Či už za súčasnej alebo minulej vlády. Myslíte si, že teraz to bude len ďalší nástroj na ovplyvňovanie ľudí?
Nedá sa hneď povedať, že po vstupe Penty to bude neobjektívne. Penta dala prehlásenie, že nebude vstupovať do obsahu, ale v podstate tým, že už vlastní média vyvoláva atmosféru, ktorá bude zložitejšia aj pre samotných píšucich. Z pohľadu čitateľov budú vnímaní, že keď napíšu čokoľvek, bude to v prospech svojho majiteľa. Majiteľ má totiž veľmi výrazný vplyv na ekonomiku Slovensku. Tým, že Penta vlastní takéto médium nemusí priamo zasahovať do jeho obsahu. To, že má však v rukách takúto páku, vie každý.
Aký máte názor na odstúpenie šéfredaktora Matúša Kostolného a jeho štyroch zástupcov?
Je to normálna reakcia. Musíme zobrať do úvahy kauzu Gorila z roku 2011, kde denník SME bolo jedno z médií, ktoré otváralo témy tejto kauzy. Viacero vecí, ktoré tam boli sa potvrdili. Poukazovali napríklad na praktiky, ktoré spomína údajný spis Slovenskej informačnej služby. Denník SME už v minulosti prišiel do konfliktu s Pentou, keď táto finančná spoločnosť pozastavila vydanie knihy, ktorá ešte nebola ani napísaná. Táto kniha doteraz nevyšla, takže to z ich strany bola cenzúra až umlčanie.
Budete podporovať nový Projekt N, nezávislý internetový denník, ktorý založilo minulé vedenie denníka SME?
Ako som povedala, som mimo celého tohto diania, mám vlastný projekt. Myslím si, že na Slovensku niečo takéto chýba, pretože už dávno nevzniklo nijaké nové médium. V minulosti totiž vznikali každé dva-tri roky. Chápem aj to, že média nemajú veľa peňazí, kvôli kríze, ale táto alternatíva internetového média sa môže stať priestorom pre ľudí.
Jana Matiašová