Na holokaust sa dá spomínať aj v dobrom

V židovskej synagóge už od 16. septembra prebieha jedinečná výstava výtvarných diel a výpovedí ľudí, ktorí pre svoju vieru prežili trápenie. Tvorcovia projektu Stopy sa rozhodli ojedinelým spôsobom odokryť aj svetlú stránku holokaustu.

Výstava ponúka pohľad na devätnásť maliarskych diel a písomných svedectiev tých, ktorí boli súčasťou obdobia prenasledovania a vyvražďovania Židov. Hlavná myšlienka spočíva v snahe nájsť peknú spomienku, na blízkeho človeka či významnú udalosť počas holokaustu, a následne ju preniesť na maliarske plátno.

Tvorivý proces maľovania vlastných fotografií priniesol hlboké vyznania a výpovede devätnástich životných osudov vystavujúcich maliarov. Podľa Júlie Kunovskej, autorky konceptu, práve „postup digitálneho pretavenia pôvodných čiernobielych fotiek do farebného obrazu otvoril škálu možností vyjadrenia pozitívnych emócií.“ Autori jednotlivých diel tak prostredníctvom svojich výtvorov prelomili mlčanie a podelili sa o svoje spomienky na šťastné okamihy v kontraste s prežitou hrôzou.

Unikátna výstava Stopy vznikla ako súčasť arteterapie (liečby výtvarným umením) v spolupráci so Židovskou náboženskou obcou Bratislava, špecializovaným zariadením pre seniorov OHEL David a Informačným centrom mladých v Banskej Štiavnici. Derniéra výstavy v ružomberskej synagóge sa uskutoční 12. októbra.

Lucia Melková

FOTO: Filip Lehotský



Pridaj komentár