Na turistike pozor na medvede

Dospelý jedinec medveďa hnedého, ktorý je u nás najrozšírenejším druhom, narastá do dĺžky 2 – 3 metre a váži od 150 do 350kg. Žiaden turista by ho na svojej ceste stretnúť nechcel.

 

Veľká Fatra je jedným z hlavných území, kde na medveďa hnedého môžeme naraziť popri turistických chodníkoch. Je to kvôli okoliu Ružomberka, ktoré tvoria hory a lesy, ideálne prostredie pre jeho život a rozmnožovanie. Migrácia medveďa do susedných pohorí, ako sú Nízke Tatry, je veľmi pravdepodobná.

 

Slovensko, a najmä Liptov a Orava, je veľmi zásobené týmto živočíchom, preto by som si dával pozor pri každom pohybe po lese a všade,“ upozorňuje vedúci kancelárie oblastnej poľovníckej komory Martin Mrva.

 

Medvede na tomto území boli vždy, ale turisti z nich strach mať nemusia, „pokiaľ budú dodržiavať a rešpektovať zásady národného parku. Ak  návštevníci budú na pohyb využívať turistické chodníky a na prespanie miesta na to vyhradené, tak majú minimálnu šancu na stret s medveďom. Tie o týchto trasách, ktoré pravidelne využívajú turisti, vedia a počas dňa sa im vyhýbajú,“ oznámila zoologička národného parku Mária Apfelová.

 

Medvede sú monitorované, v minulosti sa realizovali aj sčítania. Na rozdiel od iných dravcov, ako je sokol, alebo orol, nie sú tak vzácne a nie je potrebné a ani možné ich presné monitorovanie ako v prípade hniezdenia spomínaných dravcov. Napriek tomu však sú zbierané informácie o ich pohybe a výskyte. „Ak sa turista stretne s nejakým medveďom, môže nám poslať informáciu o čase a čo najpresnejšom mieste stretnutia, prípadne pomôže aj opis medveďa, jeho farba, zvláštnosti, prípadne počet mláďat, či nezvyčajné správanie,“ dodala Mária Apfelová.

 

Foto: Eduard Žákovic



Pridaj komentár