Nadčasový román, ktorý nikdy nezanikne

Taliansky filozof, teoretik, ale predovšetkým spisovateľ Umberto Eco žne za knihu, Meno ruže, chvály aj vyše tridsať rokov po jej vydaní. Zaznamenala celosvetový úspech a dodnes patrí k vrcholom svetovej literatúry. Bolo ocenené nie len vo svete, ale aj na Slovensku. Meno ruže, sa zaradilo medzi sto najobľúbenejších kníh na slovenskom knižnom trhu. V súčasnosti sa po celom svete predalo vyše desať miliónov výtlačkov tohto diela. V roku 1986 sa kniha dočkala aj filmového spracovania v hlavnej úlohe so Seanom Connerym. Film si vyslúžil niekoľko medzinárodných ocenení ako cenu BAFTA či Cesar. Najväčšou výhodou románu je rôznorodý pohľad čitateľa na dielo. Možno ho chápať ako detektívny román či román založený na historickom pozadí.

Dej knihy sa odohráva v období stredovekých rádov benediktínov a rozšírenej inkvizície. Hlavnou postavou je Viliam z Baskervillu, tajomný františkánsky mních, ktorý sa spolu so svojím žiakom a mladým novicom Adsom, rozhodnú vyriešiť udalosti v jednom z benediktínskych opátstiev. Do kláštora prichádzajú za účelom dohodnutia stretnutia s pápežom, no udalosti sa náhle menia. Počas ich týždňového pobytu dochádza k smrti viacerých mníchov. Stredobodom opátstva je knižnica, do ktorej nemá nikto, okrem knihovníka Malachiáša a jeho pomocníka Berengára, povolený prístup. Do deja vstupuje inkvizícia, ktorá sa snaží vysvetliť záhadné vraždy. Viliamovi a Adsovi sa podarí nájsť tajnú chodbu a pomocou nej sa dostanú do stredovekej knižnice. Je to labyrint s policami rôznych kníh a tajnou miestnosťou, určenou pre zakázané knihy. Medzi nimi sa nachádza aj druhý diel Aristotelovej Poetiky, ktorá bola považovaná za stratenú. Opisuje sa v nej význam smiechu. Slepý mních Jorge sa obával negatívneho účinku knihy na jednoduchých mníchov, a preto jej stránky posypal jedom. Pri stretnutí Viliama a Jorgeho dochádza k vysvetleniu všetkých vrážd. Viliam sa snaží zachrániť Aristotelovu Poetiku, no márne. Jorge trhá listy knihy a je ich, pričom vypukne požiar a celé opátstvo zhorí.

Celý príbeh sprevádzajú rôzne dejové zvraty v podobe záhadných smrtí mníchov. Rozprávačom príbehu je mladý učeň Adso, ktorý spomína na tajomný týždeň v benediktínskom opátstve. Dielo malo mať spočiatku úplne inú štruktúru. Pôvodný názov bol Vražda v opátstve, no Ecov záujem o stredovek ho prinútil napísať rozsiahle, vyše šesťsto stranové dielo. Samotný autor tvrdí, že pri písaní sa cítil ako otrávený mních a práve z tohto pocitu sa odvíjala aj hlavná myšlienka diela.

Kniha zaujme najmä milovníkov detektívnej a historickej literatúry. Hoci sa dej odohráva v kresťanskom prostredí, venuje sa najmä spomínanej detektívnej zápletke. Ani veľký rozsah neznamená problém. Dielo je napísané pomerne zrozumiteľným jazykom a cez jednotlivé kapitoly sa rýchlo prenesiete. Občasná strata v deji je naozaj len občasná. Výhodou je, že všetky fakty do seba zapadajú už počas príbehu, no čitateľovi je zároveň ponúknutý nepredvídateľný koniec a vyvrcholenie románu. Ak čakáte stovky strán nudných faktov, mýlite sa. Dielo, Meno ruže, by určite nemalo chýbať v žiadnej rodinnej knižnici.

Mária Gajdárová
foto: topknihy.sk



Pridaj komentár