Najlepšia voľba pre Európu? Hillary Clintonová

Voľba prezidenta Spojených štátov sa netýka len USA, ale celého sveta a hlavne Európy.

V súboji o Biely dom sa s najväčšou pravdepodobnosťou stretnú republikán Donald Trump a demokratka Hillary Clintonová. V hre je ešte aj demokrat Bernie Sanders, no jeho šance nie sú veľké.

Práve Sanders a milionár Trump by predstavovali pre Európu a Severoatlantickú alianciu (NATO) problém. Obaja majú vlastný svet a svoje predstavy o ňom. Ten Sandersov sa točí okolo jeho sociálnej politiky a boja proti nerovnosti, čo vo všeobecnosti nie je zlá vec. Na sociálny štát ale treba nemalé peniaze a tie v americkom rozpočte nie sú nazvyš.

Pravdepodobným riešením by pre Sandersa bolo zníženie nákladov na armádu, ktorá ročne zhltne neuveriteľných 612 miliárd dolárov. V praxi by to mohlo znamenať obmedzenie počtu vojakov a investovania do nových zbraní a technológií. Takýto počin by značne oslabil armádu a tým aj celé NATO, pretože najsilnejšia armáda, ktorou NATO disponuje, je práve americká. Oslabené NATO znamená oslabenú Európu a práve to je vzhľadom na aktuálnu politickú situáciu na východe nebezpečné.

Trumpov svet sa točí hlavne okolo neho samého. Ako predvolebné heslo má síce vetu „Spravme Ameriku opäť veľkú“, nik však doteraz nevie, ako to chce reálne dosiahnuť. Republikánsky kandidát je egocentrický, rasistický, impulzívny populista, ktorý dvakrát nepremýšľa a ihneď koná. Svoje rozhodnutia a názory mení zo dňa na deň. Nič pri ňom nie je isté.

Britská výskumná organizácia Economist Intelligence Unit považuje jeho prípadné víťazstvo za globálne riziko. A má pravdu. Prezident USA je zároveň vrchným veliteľom ozbrojených síl. Pri Trumpovi NATO a Európa nevie, čo má čakať. V predvolebnej kampani sa vyjadril: „Nepotrebujeme NATO v súčasnej podobe. NATO je zastarané. Ak z neho máme odísť, odídeme.“ Podobných výrokov na túto tému bolo viac.

Tento americký milionár si asi celkom neuvedomuje, akou hrozbou by to bolo pre Európu a celosvetový mier. Možno si to uvedomiť ani nevie. Podľa štúdií je Slovensko schopné brániť svoje územie bez pomoci len dve hodiny. Preto prípadný odchod Ameriky zo Severoatlantickej aliancie by znamenal vážne ohrozenie bezpečnosti Európy.

Z hľadiska celosvetových konfliktov je Trump ďalšou hrozbou. Je síce sympatizant prezidenta Ruska Putina, ale jeho názory sa menia ako počasie. Prednedávnom povedal, že americké stíhačky by mali zostreliť ruské, ak zlyhá diplomacia. Do akej miery je schopný tieto hrozby realizovať sa nedá s určitosťou povedať, ale ak by generáli odmietli urobiť, čo by im kázal, má jasnú predstavu, ako by reagoval: „Nebudú odmietať. Nebudú ma odmietať, ak poviem, že to majú urobiť. Urobia to.“ Zdôvodnil to tým, že on má veľmi dobrý mozog. Prezident USA má prístup k jadrovým zbraniam, ktoré sa v nesprávnych a nekvalifikovaných rukách môžu stať hrozbou.

Najkvalifikovanejšia z kandidátov je Hillary Clintonová. Má za sebou roky skúseností z pozície prvej dámy USA, kde bola nielen prvou dámou, ale hlavne radkyňou svojho manžela vtedajšieho prezidenta Billa Clintona. Pôsobila aj ako senátorka a ministerka zahraničných vecí. Dobre pozná medzinárodné vzťahy, ako aj domácu politickú a ekonomickú situáciu. Hillary nepotrebuje žiadne populistické heslá a proti súperovi Donaldovi Trumpovi sa vie brániť holými faktami. Pre Európu jej politika znamená prínos a stabilitu, a to isté platí aj pre Ameriku.

Európa aj celý svet budú s napätím sledovať voľbu amerického prezidenta. Boh ochraňuj Ameriku, Boh ochraňuj Európu, Boh ochraňuj svet, ak vyhrá oranžový klaun Donald Trump.

Eva Niňajová



Pridaj komentár