Nerezignovať a ísť voliť je spôsob, ako niečo zmeniť

Finále prezidentských volieb ukázalo, že slovenskí občania chcú alternatívu.

V sobotu 29.marca sa konalo druhé kolo prezidentských volieb. Filantrop a podnikateľ Andrej Kiska zvíťazil na Róbertom Ficom o takmer 19 percent a tým sa ukázalo, že premiér pravdepodobne zostane  na svojom poste aj naďalej. Štatistiky tiež ukázali, že po prvom kole sa účasť voličov zvýšila, a bola viac ako 50 percentná.

To, či chápu mladí ľudia voľby ako občiansku povinnosť nám priblížila študentka žurnalistiky Mária: „Myslím, že je dobré, že máme možnosť voliť a  žijeme v  demokracii.  Pre mňa bolo potrebné ísť voliť už s toho dôvodu, aby nezískal hlasy kandidát, ktorého by som na poste prezidenta nechcela vidieť.“

V prvom kole mali ľudia možnosť vybrať si spomedzi štrnástich kandidátov. Ak teda ich kandidát nezvíťazil museli sa v druhom kole rozhodnúť inak. 

„V prvom kole som bola voliť, no do druhého kola neprešiel ani jeden z kandidátov, ktorý by mi bol sympatickejší, čo sa týka názorov, a preto som už druhý krát voliť nebola. Tento krát mi svedomie kázalo nevoliť,“ spomenula Františka , študentka žurnalistiky.

 „Tieto voľby môžeme obrazne stotožniť s operáciou. Buď sa dáte operovať človeku, ktorý každú operáciu zbabral alebo človeku, ktorý ešte vôbec neoperoval a ešte sa tým aj chváli. Môže to však dopadnúť  aj tak, že ten ktorý ešte neoperoval môže zoperovať lepšie ako ten, ktorý to vždy pokazil. V tejto chvíli sa to však nedá odhadnúť,“ zhodnotil výsledok prezidentských volieb politológ a pedagóg KU Ivan Rončák.

Voľba prezidenta Slovenskej republiky v roku 2014 bola v poradí štvrtou priamou voľbou hlavy štátu Slovenskej republiky. Keďže ani jeden z kandidátov v prvom kole nezískal nadpolovičnú väčšinu oprávnených hlasov, konalo sa 29. marca druhé kolo. Andrej Kiska vyhral s počtom platných hlasov 59,38 percent.

Alžbeta Filická

foto:sme.sk



Pridaj komentár