Nevidiaci súťažili v čítaní a písaní

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) organizovala celoslovenské kolo 6. ročníka súťaže v čítaní a písaní braillovho písma. Medzi najlepších patril aj študent Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU).

Levoča 26.októbra –  Na celoslovenské finále do Levoče prišli víťazi krajských kôl. Tie organizovali v máji a v júni krajské strediská ÚNSS. Účastníci súťažili v čítaní braillovho písma, alebo v písaní na slepeckom pichtovom stroji. Na súťaži hodnotili počet chýb, rýchlosť a presnosť písania a čítania. Najčastejšími chybami boli preklepy, preskakovanie riadku a používanie zastaraného kódu, pretože zápis braillovho písma sa v roku 1993 menil.

V čítaní boli súťažiaci rozdelení do dvoch kategórií. V prvej boli tí, ktorí sa učili toto písmo na prvom stupni základnej školy. V druhej kategórii boli takí, ktorí sa ho naučili neskôr, alebo až v dospelosti. „Je to dôležité kritérium, pretože človek do desiateho roku života má vyššie predpoklady  naučiť sa toto písmo čítať rýchlejšie, ako človek, ktorý sa ho učil po desiatom roku života,“ vysvetľuje rozdelenie koordinátor súťaže Josef Zbranek.

Súťaže sa zúčastnil aj nevidiaci študent KU Ondrej Rosík. Ten sa v roku 2011 stal absolútnym víťazom v písaní braillovho písma na pichtovom stroji. Tento rok sa umiestnil na druhom mieste v písaní a na štvrtom mieste v čítaní braillovho písma. „V súčasnosti čítam braillovo písmo menej. Ku všetkým dokumentom sa dostávam cez počítač a ak naozaj niečo čítam, tak sú to názvy liekov. Čo sa týka písania, tiež píšem menej, ako niekedy. Je pre mňa pohodlnejšie robiť si poznámky do počítača, pretože sa v tom rýchlejšie zorientujem,“ povedal Rosík.

Spôsob zapisovania braillovho písma spočíva v šiestich bodoch, ktorých kombinácia vytvára jednotlivé písmená. Toto písmo zaviedol Louis Braille, ktorý údajne oslepol v detstve. V súčasnosti mnoho nevidiacich na čítanie a písanie používa viac výpočtovú techniku ako braillovo písmo.

Zuzana Rojíková



Pridaj komentár