Nová budova univerzitnej knižnice slúži študentom už piaty rok
V stredu 24. októbra sme si pripomenuli medzinárodný deň školských knižníc. Tento rok zároveň uplynulo aj päť rokov od otvorenia nových priestorov Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity (UK KU).
V aktuálnom akademickom roku počas posledného septembrového týždňa knižnica poskytla čitateľom zľavu vo výške 50% na registračný a prolongačný poplatok. Výška poplatku v súčasnosti predstavuje sumu šesť eur.
„Zľavu sme poskytli pri príležitosti piateho výročia od otvorenia novej budovy UK KU. Počas týždňa sme zaznamenali zvýšený záujem o registráciu nielen zo strany študentov, ale aj odbornej verejnosti. Zvýhodnenú sumu za členské využilo 306 užívateľov,“ povedala riaditeľka UK KU Katarína Matušková.
Čitateľov však z roka na rok ubúda, podobne ako klesá aj počet študentov Katolíckej univerzity. Kým v roku 2013 bolo registrovaných 7 492 používateľov, tak v predchádzajúcom roku mala knižnica už len 2 855 čitateľov.
Za poklesom môže byť aj to, že študenti sa ku knihám ľahko dostanú aj bez registrácie. Knihy sú uložené vo voľnom fonde, a tak sa k nim prakticky môže dostať ktokoľvek.
„Voľný fond je obrovská devíza knižnice, avšak je to vec svedomia a vedomia jednotlivých študentov. To, že niektorí nedodržiavajú knižnično-výpožičný poriadok nás časom dovedie ku kontrolám, či čitatelia, ktorí sa v knižnici nachádzajú, sú aj reálne zaregistrovaní,“ dopĺňa riaditeľka UK KU.
Mnohých študentov najviac hnevá fakt, že služby knižnice využívajú i tí, ktorí nie sú registrovaní. „V ročníku mám zopár spolužiakov, ktorí nie sú zaregistrovaní a napriek tomu chodia do knižnice a píšu seminárne práce z kníh, ktoré tam nájdu. Hnevá ma to, keďže ja som zaplatila za členské a oni nie, ale verím, že s tým niečo knižnica časom urobí,“ vyjadrila sa študentka psychológie Dominika.
Stavba knižnice trvala 869 dní a stála 8,9 milióna eur. Financovaná bola zo zdrojov Európskej únie či rôznych darov. O výstavbe knižnice vznikol aj dokumentárny film 869, ktorý je pre verejnosť dostupný na internete.
Patrik Havran