Nový futbalový štadión je v Trenčíne zatiaľ len otázkou nekonkrétnej budúcnosti

TRENČÍN. Zlý technický stav súčasného futbalového štadióna, ako aj otázka výstavby nového je v Trenčíne dlhodobo skloňovanou témou. K potrebe nového futbalového stánku sa už v minulosti vyjadrili nielen predstavitelia mesta, ale aj vedenie klubu AS Trenčín, ktorý na mestskom štadióne na Sihoti hráva svoje domáce súťažné zápasy. Na podnet fanúšikov sme sa u kompetentných snažili zistiť, aký je súčasný stav situácie.

Hlasy o zlom stave mestského futbalového štadióna sa začali ozývať už v roku 2009, keď museli byť dočasne uzatvorené tribúny na státie a kapacita štadióna 16-tisíc divákov sa tak znížila len na tritisíc miest na sedenie. Po opätovnom postupe trenčianskeho  AS do futbalovej Corgoň ligy sa polemika ešte znásobila, keďže štadión nespĺňal bezpečnostné štandardy Slovenského futbalového zväzu a hrozilo, že si klub bude musieť nájsť nové pôsobisko. Aby trenčianski futbalisti mohli na Sihoti hrávať aj v rámci Corgoň ligy, musel štadión pred vstupom do sezóny 2011/12 prejsť nutnou rekonštrukciou. V rámci úprav bol na štadióne nainštalovaný kamerový a turniketový systém. Pribudlo taktiež miest na sedenie a bol položený nový umelý trávnik. Keďže mesto sa už viackrát vyjadrilo, že v momentálnej  finančnej situácií na štadión veľké investície poskytnúť nemôže, klub rekonštrukciu hradil z vlastných zdrojov. Na časť použil dotáciu z projektu Hattrick, ktorou Európska futbalová asociácia (UEFA) cez Slovenský futbalový zväz podporuje rozvoj infraštruktúry.

Vedenie AS, však myšlienku nového štadióna nezmietlo zo stola ani po rekonštrukcií a zaoberá sa ňou aj dnes. „Vieme, že ak sa chceme po športovo-technickej stránke posunúť bližšie k Európe, musíme rozmýšľať na novým zázemím. Myšlienka výstavby štadióna je stále aktuálnou. Sme však ďaleko od toho, aby sme mohli hovoriť o jeho konkrétnej podobe. Navyše nie je to otázka len na klub a mesto. Do tohto projektu musí byť zainteresovaných viacero subjektov,“ uvádza sa v aktuálnom stanovisku AS Trenčín.

V roku 2010 sa nastupujúci primátor Richard Rybníček vyjadril, že by stavbu nového trenčianskeho štadióna rád zrealizoval do dvoch rokov. Vedenie mesta však v súčasnosti rieši problém skôr so zimným štadiónom a stav toho futbalového považuje za vyhovujúci. „Situáciu futbalového štadióna považujeme za stabilizovanú. V budúcnosti by nový štadión mohol stáť buď na rovnakom, alebo na inom vhodnom mieste v novom územnom pláne, ktorý práve dolaďujeme. Toto však nie je otázkou dnešných dní, keďže v súčasnosti musíme riešiť kritický stav chladiarenského zariadenia ľadovej plochy na zimnom štadióne,“ vyjadrila sa hovorkyňa mesta Erika Ságová.

Jedným z možných riešení, by mohlo byť odpredanie mestského štadióna aj s pozemkom, s prísľubom výstavby nového. S touto alternatívou prišiel ešte v 2008 bývalý trenčiansky primátor Branislav Celler. O ňu však nemá záujem ani AS ani nového vedenie mesta. Podľa Ságovej sa mesto v súčasnosti predajom štadióna nezaoberá a rovnaký postoj má aj klub. „Rešpektujeme dnešný stav, keď štadión máme vo výpožičke,“ uvádza sa ďalej v stanovisku AS Trenčín.

Podľa zástupcov AS pri riešení situácie prichádza do úvahy využitie eurofondov, príchod investora, alebo pomoc štátnej dotácie. Ani jedna zo zainteresovaných strán však v súčasnej dobe nevie bližšie konkretizovať, kedy by sa nový futbalový štadión v Trenčíne mohol stať realitou.




Pridaj komentár