O stave Ukrajiny diskutovali študenti s českým historikom
Na aktuálnu tému situácie na Ukrajine prišiel na pôdu KU diskutovať historik Radomír Vlček z českej akadémie vied.
Peter Zmátlo z Katedry histórie FF KU privítal vo štvrtok 20. marca na stretnutí hosťa, ktorý je odborníkom na dejiny novoveku. Radomír Vlček vníma aktuálny problém z troch hľadísk. Problém Ukrajiny ako mladého samostatného štátu, problém Krymu a problém Ruska ako silného štátu a impéria. Podľa Vlčeka, oblasť Krymu je komplikovaná tým, že geopoliticky je súčasťou Ukrajiny, národnostne však patrí k Rusku.
Vo svojej prednáške Vlček rozvinul historické pozadie východnej Európy. V 19. storočí sa Ukrajina dostala pod vplyv Ruského impéria a neskôr bola súčasťou silného Sovietskeho zväzu. Sporným územím je polostrov Krym. Doteraz sa 68% obyvateľov polostrova hlási k Rusku a svoje proruské zameranie vyjadrili obyvatelia i v referende zo 16. marca.
Jedna z tém diskusie sa týkala otázky, či Ukrajina nie je príliš veľké územie na to, aby tvorila hranicu medzi východom a západom. Vlček položil otázku, kam chce vlastne tento štát smerovať. „Proruská orientácia je daná hospodárskou rovinou, čo môže Rusko dať a Ukrajina nie. Pochybujem, že Ukrajina má záujem ísť do prozápadnej orientácie,“ zdôraznil Vlček. Podľa neho by sa Európska únia mala zamerať na hospodársku pomoc Ukrajine namiesto sankcií pre Rusko.
Niektorí študenti nehodnotili podujatie uspokojivo. „Prednáška bola veľmi historická, čo naznačoval aj úvod a len malá časť sa venovala súčasnej politickej a vôbec akejkoľvek situácii na Ukrajine a Kryme,“ reagoval Samuel, študent slovenčiny a filozofie. Podľa iných sa diskutovalo na zaujímavú tému, avšak čakali, že prednáška bude viac interaktívna a s viacerými odborníkmi.
Radomír Vlček pôsobí v Historickom ústave Akadémie vied Českej republiky. Prednáša tiež na Masarykovej univerzite v Brne. Zameriava sa predovšetkým na dejiny slovanstva, panslavizmu a rusko-českých vzťahov v širšom európskom kontexte.
Mária Šumichrastová