Peter Grečo predstavil svoj knižný debut

Prezentovanie novej knihy bývalého pedagóga Katolíckej univerzity v Ružomberku sa stretlo s úspechom a potleskom. Táto publikácia sa už dostala, aj do nejedného slovenského kníhkupectva.

Vedenie knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku sa rozhodlo o menšie spropagovanie novej knihy Petra Greča – Revolúcia, demokracia a mediálna kultúra. Prezentácia knihy sa konala 23. októbra v univerzitnej knižnice.

„Desať rokov tvrdej práce a dva roky korektúr. Všetku vašu energiu a pomoc som mohol pretaviť do tejto knihy,“ konštatoval sám Peter Grečo.

Táto 220 stranová publ186798likácia sa už stihla rozšíriť do viacerých celoslovenských internetových kníhkupectiev a podľa všetkého žne úspechy, ktoré sú však zatiaľ menej badateľné. Peter Grečo sa počas prezentácie len v krátkosti vyjadril k jednotlivým častiam tejto publikácie, ktoré má celkom tri. Grečo však naznačil, že mu ide aj o akýsi prerod konzumnej spoločnosti.

Celkovo sa Grečo vyjadruje k antropologickým a politologickým aspektom filozofie Nikolaja Berďajeva. Podľa slov Soni Hlinkovej, riaditeľky univerzitnej knižnice, ide celkovo o prvé dielo politickej filozofie na Slovensku.

Zrútenie sa svetovej socialistickej sústavy po roku 1989 a prechod krajín bývalého východného bloku na liberálnu demokraciu mohli vyvolať dojem, že demokratické princípy sú univerzálne platné. Ale je to naozaj tak? Monografia Petra Greča venovaná základným aspektom filozofie ruského existencialistu Nikolaja Berďajeva vás jednoducho presvedčí, že vôbec nie. Ideál slobodnej ľudskej bytosti a dôstojnej spoločnosti nedokáže uskutočniť žiadna revolúcia – buržoázna, socialistická ani kultúrna. Tento ideál je výlučne v možnostiach revolúcie personalistickej – revolúcie ducha, revolúcie, ktorú ľudstvo ešte len musí zažiť.

 

Autor: Mária Pachová



Pridaj komentár