Plastic planet – Miesto, kde si „bezpečne“ žijeme
Plastic planet je dokumentárny film, v ktorom režisér Werner Boote ponúka detailný pohľad na najrozšírenejší a najpoužívanejší materiál dnešnej doby, ktorým sú plasty. Rozoberá témy, ako napríklad: prečo ryby zomierajú od hladu ale s plným žalúdkom, a prečo sa u niektorých manželských párov vyskytuje neplodnosť. Vydajte sa spolu s ním na fascinujúcu cestu okolo sveta, po stopách „triumfálnej“ dnes už storočnej existencie umelých hmôt na našej planéte a zamyslite sa aj nad neočakávanými dôsledkami ich používania.
Európa je veľkým výrobcom plastov a pokrýva až 25% svetovej výroby a zamestnáva viac ako milión ľudí v tomto odvetví. Každý z nás vie, že život bez plastov je nepredstaviteľný, ba skoro nemožný. Ako v dokumente uvádza nemecký genetik, najškodlivejšou látkou sú najmä ftaláty, ktoré sa z plastov uvoľňujú najmä pri ich poškodení, či pri vysokých teplotách. Dostávajú sa do ľudského organizmu, keďže sa tieto látky nachádzajú aj v plastových fľašiach z ktorých pijeme napriek tomu, že väčšina z nich je určená na jedno použitie. Takýchto škodlivých látok a materiálov sa v dokumente spomína omnoho viac, ako napríklad plienka z PVC, ktorej rozloženie trvá 200 rokov. Nemecký režisér navštívil množstvo firiem a podnikov, ktoré vyrábajú plastové výrobky, a priamo sa zúčastnil na ich výrobe. Podarilo sa mu vďaka lekárom vykonať výskum na neplodných pároch, a zistili zaujímavé a nepredpokladané príčiny ich neplodnosti.
Napriek tomu, že plasty sú nielen očividne ale aj dokázateľne škodlivé, v závere prináša naozaj skvelé riešenia na zlepšenie situácie dnešnej „plastovej doby“. Po zhliadnutí dokumentu sa dozviete viac o organizáciách, najmä európskych, ktoré sa venujú tejto problematike a prinášajú riešenia, ktoré môžu znížiť používanie týchto škodlivých materiálov.
Viac informácií na:
Anna Ragančíková