Politológ Rončák: Jediný spôsob, ako formovať spoločenské pravidlá, je ísť voliť

Slovensko žilo v marci prezidentskými voľbami. Niekoľko ľudí z pôdy KU sme sa opýtali na ich názor na dôležitosť volieb.

Viac ako 2 000 000 občanov Slovenskej Republiky v sobotu 30. marca svojím krížikom na kandidátnej listine rozhodlo, že Ivana Gašparoviča, ktorý v prezidentskom kresle sedel od roku 2004, vystrieda Andrej Kiska. Ten predbehol Roberta Fica v druhom kole o viac ako 400 000 hlasov a na post hlavy štátu oficiálne nastúpi 15. júna.

„Keď som sa o tejto téme rozprával ešte pred voľbami  s kamarátom, povedal mi, že dilema je taká, ako keby bol niekto vážne chorý a musí podstúpiť operáciu. No a je to už na vás, či sa necháte operovať človekom, ktorú každú operáciu zbabral, alebo človekom, ktorý nikdy neoperoval, a ešte sa tým aj chváli,“ vyjadril sa k prezidentským voľbám politológ Ivan Rončák, ktorý zároveň pôsobí na KU.

Účasť voličov, ktorí si v prvom kole vyberali spomedzi 14 kandidátov, sa zvýšila v porovnaní s druhým kolom o 7,08 %. „Podľa mňa bola účasť veľmi vysoká. Počet odovzdaných hlasov pre jedného aj pre druhého kandidáta svedčí o tom, že ľudia ešte stále majú záujem na tom, aby posunuli do toho úradu človeka, na ktorom im záleží,“ uviedol Rončák.

Aj keď sa po voľbách nerobil prieskum, ktorý by ukázal, či bolo voliť viac mladých ľudí, alebo tých starších, mnoho občanov stále zdôrazňuje dôležitosť využitia práva ísť voliť. K voľbám sa vyjadrilo aj niekoľko opýtaných študentov KU:

Samuel, Filozofická fakulta:„Bol som voliť v oboch kolách, pretože je to správne a mal by to praktizovať každý. Aj keď  môj kandidát vypadol v prvom kole, išiel som voliť aj v druhom. Zastávam totiž názor, že nie je správne, aby vládna strana podchytila aj súdnictvo mocou prezidenta.“

Dominika, Filozofická fakulta: „Najskôr som nechcela ísť voliť, pretože ani jeden z kandidátov sa mi nepáčil. Napokon som ale odvolila, pretože okolie ma presvedčilo, že je predsa len lepšie ísť voliť. Aj napriek tomu, že s jedným kandidátom som si nebola celkom istá, predsa len mu dám šancu, keďže ten druhý kandidát tú svoju už premárnil.“

Miroslav, Filozofická fakulta: „Voliť som bol a myslím, že mladí ľudia by mali ísť voliť najmä kvôli tomu, že rozhodujú o svojej budúcnosti a tým, že sa vzdávajú svojho volebného práva, tak ho prenechávajú starším. Jednoduchšie povedané, nie je to tak rozčlenené. Teda volili by len starší a volili by len svoje hodnoty. Tým pádom sa neuzákoňujú tie veci, ktoré by boli prospešné pre nás, mladých. Mladí si voľbami pripravujú pôdu pre svoju budúcnosť.“

 

Prezidenta volia občania v Slovenskej republike v priamych voľbách tajným hlasovaním na funkčné obdobie piatich rokov. Prezident má, okrem iného, v rukách reprezentáciu krajiny, podpisuje zákony, je hlavným veliteľom ozbrojených síl, vyhlasuje referendum, vymenúva a odvoláva sudcov Ústavného  a zároveň aj Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, ako aj ich predsedov a podpredsedov a pod.



Pridaj komentár