Pomsta mužom, ktorí nenávidia ženy

Tretie, a rovnako úspešné, pokračovanie švédskeho kriminálneho románu Vzdušný zámok, ktorý vybuchol uzatvára príbeh mladej Lisbeth Salanderovej. Prvá časť tejto trilógie sa dala čítať samostatne, avšak záverečná časť najslávnejšej trilógie švédskej modernej literatúry je priamym pokračovaním druhého dielu.

Vzdušný zámok, ktorý vybuchol, alebo tiež Dievča, ktoré koplo do osieho hniezda je rozuzlením zamotanej minulosti nesvojprávnej hrdinky. Tá sa po vyrovnávaní účtov so svojím otcom, bývalým ruským agentom Alexandrom Zalačenkom, ocitne v nemocnici s prestrelenou lebkou. Záchranou jej života i života jej otca však začína boj s tajnou organizáciou švédskej bezpečnostnej služby.

Samotná tajná organizácia sa postará o to, aby hlavný svedok Zalačenko už viac nemohol prehovoriť. Druhou hlavnou svedkyňou proti nim je Lisbeth, ktorá sa po zmiznutí správy o jej zdravotnom stave, stáva veľmi nebezpečnou. Vďaka pohotovosti Mikaelovej sestry sa Lisbeth v nemocnici nič nestane.

Rovnako ako v predchádzajúcich častiach aj tu sa stretávame s neoblomným novinárom Mikaelom Blomkvistom, ktorého hlavným cieľom je pomôcť Lisbeth. V čase, keď jeho sestra pripravuje obhajobu „brutálnej vrahyne“ on píše knihu, kde odhaľuje nekalé praktiky polície a vlády. Okrem neho sa však písaniu venuje aj Lisbeth. Pomocou prepašovaného mobilného telefónu môže sama a bez nátlaku napísať svoj životopis, ktorý prezrádza pravdu nie len o jej otcovi, ale aj o advokátovi Bjurmanovi, s ktorým sme sa stretli v prvej časti.

Súdny proces s Lisbeth Salanderovou, ktorý mala podľa mnohých vopred prehratý, sa odohráva za zatvorenými dverami. Vďaka Lisbethinmu šikovnému kamarátovi menom Plaque majú v rukách neuveriteľný tromf, ktorý pošle doktora, ktorý sa o ňu staral v psychiatrickej liečebni, za mreže. Po tom, ako bol doktor Teleborian označený za podvodníka, Lisbethine slová začali dávať zmysel a mali oveľa väčšiu vážnosť.

Lisbeth nakoniec boli jej práva vrátené a všetky obvinenia stiahnuté, ale tento krimiromán neskončí úplným happy endom. Aspoň nie pre Lisbeth, ktorá koniec koncov nie je až taká bezcitná.

Rok 2010 sa tak stal rokom Stiega Larssona. Autora, ktorý vo chvíli, keď umieral, netušil, že jeho kníh sa vo svete predajú milióny kusov. Jeho trilógia sa zaradila medzi najpredávanejšie kriminálne romány nielen v Škandinávii.

Tieto tri knihy patria k tým, ktoré by Vás zaujali už na prvý pohľad. V slovenských kníhkupectvách sa objavili výtlačky, ktorých obálka pripomína titulné stránky časopisov. Tie by mali byť pútavé a zaujímavé a také je aj životné dielo Stiega Larssona.

foto: feelingmovies.sk



Pridaj komentár