Poradenské centrum predstavilo nové pôsobisko
Od začiatku akademického roka sídli Poradenské centrum Katolíckej univerzity v nových priestoroch. Ich požehnanie spojené s prehliadkou sa konalo 21. októbra 2015.
Predchádzala mu súťaž „Beh do Poradenského centra“. Jej cieľom bolo ukázať študentom všetky prístupné cesty a zistiť, ktorá z nich je najrýchlejšia. Úmyslom bolo hlavne upovedomiť potenciálnych klientov o presťahovaní pracoviska na tretie poschodie budovy Univerzitnej knižnice.
Pretekov sa zúčastnili traja dobrovoľníci – študenti Marek, Adam a Tomáš. Každý z nich s pripnutou kamerou absolvoval jednu z možných trás – vedľajšími schodmi, výťahom a hlavným schodiskom v knižnici. Po spracovaní videozáznamov, si študenti budú môcť pozrieť cestu do centra. „Myslím, že informácia sa takto dostane ku všetkým atraktívnejšou formou,“ vysvetlila koordinátorka Poradenského centra Katarína Markovičová.
Víťazom súťaže sa s časom tesne pod pol minúty stal študent informatiky Marek Mlynár, ktorý utekal zadným schodiskom. „Bežalo sa mi veľmi dobre, mám radosť z toho, že som vyhral. Jediné, čo ma mrzí, je malá účasť študentov, pretože to bolo zorganizované najmä pre nich. Som však rád, že som pomohol k lepšej informovanosti študentov o službách a priestoroch Poradenského centra,“ uviedol. Najdlhšie trvala cesta výťahom.
Študentka Miroslava, ktorá na podujatie zavítala, sa vyjadrila: „Beh do Poradenského centra hodnotím ako veľmi dobre zvládnutú akciu, či už po propagačnej, alebo organizačnej stránke. Pre všetkých študentov je určite dôležité vedieť, kde nájdu pomoc a porozumenie v prípade núdze.“ K niektorým študentom sa správa o presídlení centra dostala cez plagáty o súťaži. „Nepostrehla som informácie o presťahovaní Poradenského centra. O zmene som sa dozvedela až vďaka spomínanej akcii,“ povedala študentka Michaela.
Dôvody sťahovania a výhody nových priestorov
Poradenské centrum bolo premiestnené kvôli rekonštrukcii C-bloku. Katarína Markovičová však uviedla, že zmena nie je len dočasná. Nové priestory sú podľa nej vyhovujúce a zariadené tak, aby sa v nich mohlo dlhodobo fungovať.
Sú adekvátne aj z hľadiska prístupu pre študentov so špecifickými potrebami. „Čo sa týka vstupu do univerzitnej knižnice, tam nie je problém, dvere sa otvárajú automaticky,“ vysvetlila Markovičová. Uviedla tiež, že výťah je vybavený tlačidlami s Braillovým písmom. Nechýbajú ani tabuľky s názvami jednotlivých poschodí a akustické hlásenie. Prístup do centra si už vyskúšali aj študenti na invalidnom vozíku, ktorí nepostrehli žiaden závažný problém.
To, že je centrum situované v knižnici je podľa Markovičovej vhodné, keďže obe pracoviská sú celouniverzitné. V areáli knižnice tiež plánujú vytvoriť študijnú miestnosť pre študentov s telesným postihnutím a nevidiacich a slabozrakých. Vybavená bude špeciálnymi technológiami, ktoré im uľahčia plnenie školských povinností.
Anna Patková
foto: autorka