Posledná možnosť vidieť kováčsku výstavu

Milovníci umenia majú tento týždeň poslednú príležitosť navštíviť výstavu Umenie kováčske v Múzeu Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši.

V dnešnej dobe netradičné ale o to lákavejšie umenie zachytáva výstava Umenie kováčske. Expozícia prepája diela našich predkov so súčasnými výtvormi kováča Igora Astasievskeho, ktorý pôsobí v Liptovskom Mikuláši. Výstava potrvá do nedele desiateho apríla.

„Výstava je spojením histórie a súčasnosti, pretože sme si dovolili taký exkurz trošku do histórie kováčstva ako takého. Vieme, že práve kováčstvo patrí medzi najstaršie remeslá na svete. Už prvé kováčske výrobky nachádzame na území Sýrie, Egypta. Neskôr v období antiky bolo veľmi rozšírené. Dokonca Gréci mali svojho boha  Hefaistosa, ktorý bol najškaredší z gréckych bohov mal najkrajšiu manželku, bohyňu lásky a krásy Afroditu. Svojho boha Vulcanosa, mala aj ďalšia významná kultúra – Rimania. K nám do Európy sa kováčstvo rozšírilo zo strednej Ázie. Známymi kováčmi boli Kelti. Od deviateho storočia nášho letopočtu kováčske umenie s veľkou gráciou zvládali práve Slovania, naši predkovia, ktorí boli snáď najlepšími kováčmi na území Európy. Najstarším písomne dochovaným cechom v Liptovskom Mikuláši bol práve cech kováčov a zámočníkov z roku 1617, kedy už poznáme prvé artikuly kováčskeho cechu. Preto je dôležité, aby sme si to pripomenuli prostredníctvom tejto výstavy,“ povedala na slávnostnom otvorení výstavy lektorka múzea Ružena Antolová.

Igor Astasievski sa narodil v Petrohrade, kde aj vyštudoval Petrohradskú univerzitu, a to odbor zvukovej réžie. Ako umelecký kováč začal pôsobiť až v Liptovskom Mikuláši. Zatiaľ za svoju krátku kariéru dosiahol viaceré významné úspechy, napríklad získal ocenenie na medzinárodnom festivale Hefaiston. Do podvedomia mikulášskej verejnosti sa dostal ako autor umeleckých mreží  na Múzeu Janka Kráľa. „Igor síce pôsobí  na slovenskej kováčskej scéne iba zopár rokov, ale aj napriek tomu má za sebou niekoľko zaujímavých realizácií. Taktiež má na konte viacero medzinárodných úspechov. Kováčstvo ho fascinovalo odmalička, ale svoju prvú dielnu si založil až v Liptovskom Mikuláši pred siedmimi rokmi ako tridsaťštyriročný. Aj vďaka vyššiemu veku z jeho tvorby cítiť určitú vyzretosť v motívoch, ale aj v samotnom spracovaní materiálu. Inšpiráciou sú mu motívy, nad ktorými si postupne buduje určitý výtvarný nadhľad.,“ opísal jeho kolega, umelecký kováč Michal Kačmár na vernisáži.

Astasievski sa okrem umeleckého sochárstva venuje aj úžitkovým predmetom ako brány, ploty či náhrobné kríže. Jeho štýl je výrazný a nezameniteľný. Podstatu výstavy vystihol Kačmár. „Nosným motívom výstavy môže byť motív veľrybieho chvosta, s ktorým Igor pracoval vo viacerých prevedeniach. Napríklad pri interiérových, úžitkových, dizajnových kúskoch ako je luster so stolom, svietnik alebo vývesný štít, kde v rôznych podobách obmieňa motív rybieho chvosta, si môžete všimnúť, ako zaujímavo pracuje s líniou a plochou. Je to veľmi efektívne. Darí sa mu veľmi vkusne pretvárať historické a súčasné kováčstvo.

Kačmár zdôraznil Astasievského zručnosť a talent, vďaka čomu sa sám priučil kováčskemu umeniu. „Igor hľadá a prijíma výzvy materiálov a skúša zaujímavé riešenia bez ohľadu na náročnosť. Skladám pomyselný klobúk, pretože Igor je samouk, amatér. Neprešiel si žiadnym štúdiom, čo je veľmi vzácne, preto mu gratulujem k peknej výstave a držím palce do budúcej tvorby.“

DSC_0016 DSC_0018 DSC_0019 DSC_0021

DSC_0025

DSC_0027

DSC_0029

DSC_0037

DSC_0040

DSC_0043

DSC_0047

DSC_0050

 

Autorka: Eva Niňajová                                                                                                   

Foto: autorka

 



Pridaj komentár