Priekopník WordPress-u na Slovensku prednášal o jednoduchosti blogovania
RUŽOMBEROK, 25. marca – Katedra infor- matiky Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) v spolupráci s IT klubom usporiadala v rámci fakultného seminára prednášku s Petrom Nemčokom, zakladateľom slovenského por- tálu WordPress.sk. Ten predstavuje jeden z CMS systémov, vďaka ktorým môžete aktualizovať informácie na webe bez veľkých programátorských znalostí.
V úvode Nemčok študentom predstavil spomínaný portál a históriu jeho vzniku. Systém funguje od roku 2003, a od tej doby prešiel mnohými významnými aktualizáciami a vylepšeniami. Momentálne je na internetových stránkach možné jeho stiahnutie vo verzii 3.5., avšak už čoskoro budú na trh uvedené prepracovanejšie formy tohto novodobého fenoménu v blogovaní.
Dnes už každá piata internetová stránka vzniká vo WordPress-e, ktorý je preložený do viac ako sto svetových jazykov. „Keď sa ľudia pýtajú, prečo práve WordPress, odpoveď znie – pre jeho jednoduchosť“ povedal Nemčok. Dá sa aktualizovať jediným kliknutím, má prispôsobujúci sa ovládací panel, drag&drop nahrávač multimédií, administračnú lištu, alebo ním jednoducho môžete spravovať viacero webových stránok z jednej administrácie. Nemčok počas prednášky spomenul taktiež funkciu BuddyPress, na základe ktorej môžu užívatelia iniciovať sociálnu sieť na základoch WordPress-u.
Dôkazom, že tento systém rastie naozaj rýchlo, sú tiež štatistiky. V roku 2010 bolo zaznamenaných okolo 30 miliónov stiahnutí, a zastúpenie tohto produktu na trhu narástlo na 17.4 %. Systém WordPress je používaný v mnohých oblastiach aj na KU. Pracuje s ním študentské združenie IT klub, internetové študentské rádio PULZ, Univerzitné pastoračné centrum (UPaC) a Zumag, ktorý je internetovým blogom pre študentov katedry žurnalistiky.
Po prednáške nasledovala diskusia o ostatných CMS systémoch, využiteľnosti WordPress-u v internetových obchodoch, imple- mentovaných technológiách, ale aj o možných nevýhodách jeho používania. „WordPress je sám o sebe rýchly, no ak je v ňom použitých príliš veľa modulov, alebo sú nesprávne použité témy, stáva sa pomalým. Dá sa to však upraviť správnou optimalizáciou kódov.“ Na záver Nemčok študentom názorne ukázal administračné rozhranie a spôsob, ako s ním pracovať.
Peter Nemčok sa okrem prekladania WordPress-u do slovenčiny a poskytovania konzultácií venuje taktiež organizovaniu otvorenej konferencie WordCamp. Druhý ročník slovenského WordCampu sa stane nositeľom myšlienky “WordPress ako multifunkčný nástroj pre tvorbu webu“ , a bude sa konať 20. apríla v Bratislave.
Prezentáciu o wordpresse môžete nájsť tu.