Pulitzerova cena zachraňuje svetovú žurnalistiku

Sig Gissler, administrátor Pulitzerovej ceny, prednášal na pôde Katolíckej univerzity v Ružomberku. Snažil sa inšpirovať mnoho mladých ľudí, medzi nimi aj nádejných žurnalistov, k písaniu pravdivej žurnalistiky a odhaľovaniu korupcie, či zneužívaniu moci.

V Aule Jána Pavla II. sa 2. októbra uskutočnila prednáška o Pulitzerových cenách. Sig Gissler vysvetľoval, čo ceny sú a kto a ako ich môže získať. Podľa jeho slov: „Vyhrať Oscara je pekné, ale ešte krajšie je vyhrať Pulitzera.“ Sú to prestížne ocenenia, ktoré je možné vyhrať za prácu v obore žurnalistiky, beletrie, fotografie či hudby.

Každoročne sa o cenu uchádzajú tisícky ľudí. Proces výberu je ale zložitejší. Porotcovia musia prejsť práce všetkých nominovaných a vybrať troch finalistov. Výbor Pulitzerovej ceny potom určí víťaza.

Oceňované sú fotografie s ľudskou myšlienkou alebo články odhaľujúce vážne zločiny. Napríklad na Floride noviny Sun Sentinel odhalili policajtov, ktorí mimo služby jazdili po diaľniciach nepovolenou rýchlosťou. Zabili a zranili niekoľko desiatok ľudí. Dokazovanie ich zločinu bolo zložité. Vďaka záznamom na mýtnych bránach vypočítali čas, za ktorý prešli od jednej brány k druhej. Vypočítali, že niektorí šli rýchlosťou viac ako 200 km/h.

Pulitzerova cena sa udeľuje už od roku 1917, dnes obsahuje až 21 kategórií. Založil ju Joseph Pulitzer, americký žurnalista maďarského pôvodu.

Autor: Katarína Konečná



Pridaj komentár