Študenti KU sa vyjadrili k situácii na Kryme

 Spolu s prezidentskými voľbami najčastejšia téma v médiách za posledné mesiace. Ukrajinsko-ruské vzťahy a Krym. Diskutovali a vyjadrili sa k nej mnohé osobnosti, politici, umelci, novinári z celého sveta. Zaujímal nás aj názor študentov Katolíckej univerzity v Ružomberku.

 Celá Európa i svet pozerá posledné mesiace na priebeh situácie u našich východných susedov. Názory sú rôzne. Diskusie na internetových stránkach ovládli odborníci z obývačiek a detských izieb. Rôzne postoje zaujali aj mnohí politici či iné osobnosti. Médiá a politická špička Slovenska sa očividne prikláňajú k názoru, že Krym patrí Ukrajine a referendum je neplatné. Ako to vidia študenti Katolíckej univerzity v Ružomberku?

Už od prvých troch opýtaných študentov bolo počuť 3 rozdielne odpovede:

Informatik, študent 3. ročníka bakalárskeho stupňa: „Pokiaľ skutočne chcú obyvatelia Krymu patriť pod Rusko a ľudia si zvolili slobodne, tak nech Krym patrí opäť k Rusku.“

Ďalším opýtaným bol študent prvého ročníka bakalárskeho stupňa žurnalistiky: „Postup Ruska sa mi nepáči, nakoľko zasahuje do celistvosti Ukrajiny. Skrátka to môže byť spúšťač mnohých problémov.“ Taktiež vyjadruje svoje obavy nad tým, že sa to deje neďaleko hraníc Slovenska.

Treťou rozdielnou reakciou bola odpoveď študentky 3. ročníka elementárnej pedagogiky, ktorá okrajovo vie, čo sa na Ukrajine deje, ale nezaujíma ju to natoľko, aby sa vedela k tomu bližšie vyjadriť.

Toto sú hlavné reakcie študentov, ktoré bolo počuť aj v nasledovných odpovediach, len s rozdielnym formulovaním slov. Niektorí považujú referendum za právoplatné, ktoré si odhlasovali sami ľudia, a Západ môže na to len bezmocne reagovať. Iní považujú referendum za neplatné, narúšajúce celistvosť inej krajiny. Dokonca sa objavil aj názor, že „čo iné im ostávalo, keď všade okolo seba videli ruských vojakov, a teda na oko demokratické pripojenie v celkovom kontexte vyznieva úplne inak.“

Vybrali sme aj na prednášku s odborníkom Radomírom Vlčekom z Česko-ruskej komisie historikov, ktorý si pripojenie oblasti Krymu ku Kremľu vysvetľuje nasledovne: Ukrajina je mladým štátom, ktorý sa ešte hľadá. Nie je na tom ekonomicky najlepšie a Európska únia nie je schopná Ukrajine pomôcť ako Rusko, preto sa môžu ďalšie oblasti postupne štiepiť a pripájať k Rusku.“

 

zdroj obrázka: oidnes.cz



Pridaj komentár