Štvornásobná smrť na pódiu odmenená standing ovation
Pomsta nemá vždy sladkú chuť, ale chuť skazenej ryby a kto chce druhému zle, píli si vetvu, na ktorej sám sedí. V duchu týchto starých právd sa nesie kriminálna komédia s názvom Ryba v trojke, ktorú 24. februára (nedeľa) na doskách Domu kultúry v Čadci odohralo naozaj hviezdne obsadenie. Štyria z najlepších hercov slovenskej divadelnej scény preniesli publikum do Nemecka – mesta Neuruppin, sídla, kde tri zostarnuté sestry Heckendorfové a ich sluha Rudolf trávia leto. Predstavenie zrežíroval Peter Mikulík, pôvodnými autormi hry sú Wolfgang Kohlaase a Rita Zimmer.
Príbeh je o afére, ku ktorej došlo v roku 1838. Dej začína príchodom sestier Heckendorfových do sídla v Neuruppin. Scénu tvoria tri terasové okná s honosnými závesmi, klavír, bar v tvare zemegule, stôl a tri stoličky, malý stolík, pri ktorom najstaršia zo sestier zvykne čítať noviny.
Bohaté majiteľky akcií významného pivovaru a ich dlhoročný sluha sa ako každý rok uchyľujú do svojho letného vidieckeho sídla. Najstaršia z dcér nebohého Heckendorfa – Charlotta (Zuzana Kocúriková) prebrala starosť o pivovar. Je veľmi rozvážna, múdra, sčítaná a dobre zorientovaná v biznise na rozdiel od jej dvoch mladších sestier. Prostredná Cecília (Mária Kráľovičová) je náruživá a energická. Miluje sladkosti, sladí si nimi život, ktorý si užíva. Najmladšia zo sestier – Klementína (Zdena Studenková) je benjamínko v sukni. Napriek tomu, že osemnásť mala už veľmi dávno, sestry ju stále ochraňujú, správajú sa k nej ako k dieťaťu. Klementína obľubuje čačky, hračky a pekné vecičky a aj keď sú celkom nepotrebné, schováva si ich do škatúľ.
Tieto tri dámy žijú už dlhé roky bez stáleho partnera. Ani náhodou to však nie sú staré dievky. Spoločnosť im už tridsať rokov robí sluha Rudolf Moosdenger (Jozef Vajda), ktorý okrem toho, že varí, sťahuje nábytok, nosí kufre, upratuje či nakupuje, stará sa tiež o intímny život sestier. Sestry, samozrejme, netušia, že Rudolf má pomer so všetkými naraz. Každá si myslí, že románik so sluhom prežíva len ona, a preto sa ho pred ostatnými sestrami snaží držať v tajnosti už mnoho rokov. Situácia Rudolfovi vyhovuje. Zostarnuté sestry navzájom o sebe nevedia a, okrem toho, každá mu za premilované noci prisľúbila finančnú čiastku vo svojom závete.
Toto leto si však Rudolf uvedomí, že už nie je taký silný muž, ako kedysi. Starne, za posledný rok pochorel a začína si uvedomovať, že celý život strávil v dome Heckendorfových ako „muž pre všetko“ a umrieť ako sluha rozhodne nechce. Čo je však ešte horšie ako zomrieť v dome Heckendorfovcov, je zomrieť skôr ako jeho panie. To by znamenalo, že by nikdy nevidel peniaze, ktoré mu sľúbili v závete, a za ktoré by rád podnikol cestu okolo sveta.
Rudolf sa teda rozhodne pri posteľných hrátkach vydierať každú zo sestier, aby mu dala jeho podiel. Sestry si všimnú, že Rudolf je chorý, že by v tom bol čert aby ho neprežili a zdráhajú sa, len aby neprišli o svoje peniaze. Medzi sestrami Heckendorfovými a sluhom Rudolfom vznikne vzájomná paranoja, že sa jeden druhého budú snažiť zabiť. Čo je aj pravda. Klementína požiada Rudolfa, aby kúpil jed na potkany, no Rudolf tuší, čo má za lubom, preto miesto jedu nasype do fľaštičky s arzénom prášok do pečiva. Sestry sa snažia nasypať údajný arzén do likéru, ktorý pije iba Rudolf, no čestný sluha hliadkujúci okolo domu sa im toto úsilie s výsmechom snaží prekaziť. Počas nedeľného obeda im otrávi rybu a víťazoslávne sa napije svojho likéru so značným obsahom prášku do pečiva. Vyzradí sestrám, že po celé roky služby obšťastňoval každú jednu z nich, a že do troch hodín otrčia kopytá, no netuší, že najmladšia Klementína nenechala nič na náhodu. K prášku do pečiva totiž pre istotu prisypala jed z minulého roka, ktorý si v blyštiacej sa fľaštičke odložila medzi svoje serepetičky. Komédia teda končí ako tragédia – smrťou všetkých postáv, ktoré sa, ako to už býva, neštítili pozabíjať kvôli peniazom.
Hra má jednu jednoduchú dejovú líniu. Napriek hereckému obsadeniu, ktoré patrí medzi najlepšie, čo sa slovenskej divadelnej scény týka, hra nemá úroveň národného divadla. Je skôr určená na pódiá mestských divadiel a ako to je v prípade komédií už oddávna – predstavenie má charakter v prvom rade pobaviť, nie poučiť ani šokovať svojim obsahom. Ryba v trojke patrí k tým hrám, počas ktorých nemusíme uvažovať o zápletkách, bočných dejoch, participácii a zásahoch vedľajších postáv. Dej je jednoduchý, dynamický, obsahuje humorné scénky najmä zo spálne prostrednej Cecílie. Taktiež scenár je naozaj vydarený – plný perličiek, slušných i menej slušných vtipov, ktoré padajú najmä z úst sluhu Rudolfa. Jozef Vajda v tomto predstavení ťahá naozaj za dlhší koniec. Napriek tomu, že jeho partnerkami na pódiu sú osobnosti ako Zuzana Kocúriková, či Zdena Studenková, úloha hlavného zabávača publika pripadá práve jemu. Nie vždy sa pridržiaval scenára, čo neraz vyviedlo z miery i ostatné herečky, ktoré prepukli smiechu. Publikum však bolo nadšené, preto nikto ani len nezauvažoval o neprofesionálnom výkone. Veľmi pozitívne prekvapila Zdena Studenková. Keďže na televíznych obrazovkách ju máme možnosť sledovať skôr v úlohách rezervovanej dámy s vyberaným slovníkom a správaním primeraným jej veku, úloha rojčivej, trochu rozmaznanej Klementíny presvedčila divákov, že sa dokáže zhostiť akejkoľvek, i bláznivej úlohy.
Zinscenovaná smrť hercov národného divadla bola výborným kultúrnym vyžitím na nedeľné popoludnie. Nadšené publikum hercov odmenilo potleskom v stoji. Hra mala veľmi dobré ohlasy, spokojní diváci vychádzali zo sály v eufórii a pobavení.
foto: www.domkultury-rs.sk