Knihobežník dobehol aj do Ružomberka
Do slovenských knižníc vo februári zavítala súťaž v rámci projektu Knihobežník. Čitatelia kníh označených logom projektu môžu vyhrať ceny pre seba i svoju knižnicu. Pult s knihami nájdete aj pri vstupe do Univerzitnej knižnice KU v Ružomberku.
Knihobežník ponúka záujemcom o čítanie možnosť vyberať si z voľných kníh umiestených v ich okolí. Ak chcú postupovať podľa pravidiel súťaže uverejnených na jej webovej stránke, musia podľa indícií knihu nájsť, zaregistrovať na stránke, prečítať, prípadne aj zhodnotiť, opísať, kde ju našli a položiť na miesto prístupné pre ďalšieho čitateľa. Jednotlivé výtlačky potom putujú kamkoľvek na Slovensku i v zahraničí.
Univerzitná knižnica sa zapojila do súťaže na podnet Slovenskej asociácie knižníc. „Hlavným dôvodom, prečo sa do súťaže pridali aj knižnice, je snaha zviditeľniť projekt a zmedializovať čítanie, aby sa takýmto zaujímavým spôsobom pritiahli čitatelia,“ uviedla Katarína Matušková, vedúca univerzitnej knižnice v Ružomberku.
Študenti súťaž v rámci projektu Knihobežník registrujú. „Určite je to dobrá príležitosť podeliť sa o myšlienky, ktoré človeka oslovia, a posunúť knihy ďalej niekomu inému. Ak objavím v mojom okolí nejakú knihu, ktorá ma bude zaujímať, tak sa do súťaže zapojím,“ povedal Bystrík, študent prvého ročníka magisterského stupňa štúdia učiteľstva filozofie a histórie.
Určité pochybnosti voči projektu vyslovila Marta, študentka tretieho ročníka sociálnej práce. „Nápad je to dobrý, len či by sa nenašli takí chytráci, čo by si knihu zobrali a nevrátili niekde inde. Osobne si väčšinou knižky kupujem alebo požičiavam z knižnice, ale aj toto je zaujímavý spôsob.“
V Ružomberku je okrem univerzitnej knižnice partnerským miestom pre uvoľňovanie kníh do obehu aj miestna knižnica či pizzéria. Každý čitateľ však môže do súťaže prispieť i vlastnou nepotrebnou knihou, čím si zvyšuje šance na výhru.
Do súťaže by sa vo svojom voľnom čase rád zapojil aj Martin, študent prvého ročníka magisterského stupňa štúdia histórie. „Akákoľvek príležitosť čítať, či už na miestach ako sú reštaurácie, kaviarne alebo autobus, je dobrá. Ja si beriem knihu do vlaku alebo hocikde inde. Myslím si, že je to viac ako prospešné, lebo je potrebné čítať a človek s dobrou knihou určite lepšie vyzerá, ako človek so slúchadlami v ušiach, ktorý počúva hudbu a nevníma svet.“
Univerzita chce ostať súčasťou projektu i po skončení súťaže. „Plánujeme priebežne dopĺňať knihy do stojana, aby mohol projekt u nás pokračovať. Jeho myšlienka sa nám páči, keďže čitateľov núti k interaktivite a nie len k pasívnemu prečítaniu knihy,“ prezradila vedúca knižnice.
Projekt Knihobežník funguje na Slovensku od roku 2010. V obehu je dnes viac ako 4500 kníh. Organizátorom Knihobežníka je známe slovenské kníhkupectvo. Ako uvádzajú tvorcovia projektu na oficiálnej stránke, vymysleli ho, lebo majú radi knihy a zábavu a chceli sa o to podeliť s ostatnými.
Do súťaže, ktorá bude prebiehať do 8. marca, sa zatiaľ zapojilo 22 slovenských knižníc.
Ľudmila Gromadová
Foto: autorka